Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 19.11.2015 - 00:01

Variabilní EHX Crayon Full-Range Overdrive

Společnost Electro Harmonix představila další model overdrivu, který se díky svým zvukovým vlastnostem asi stane horkým kandidátem aspirujícím na zařazení do pedalboardů mnoha kytaristů, kteří preferují flexibilní typ zkreslení. EHX Crayon Full-Range Overdrive totiž dostává svému názvu (crayon - pastelka, full-range - plný rozsah) a nabízí širokou paletů zvuků pohybující od decentního boosteru až po saturovanější drive.

Horní panel krabičky, jenž bude vyráběna ve dvou designových variantách, je osazen potenciometry se známými funkcemi Volume, Gain, Bass a Treble a kovový nášlapný footswitch je vůči obvodu zapojen v režimu true bypass, takže ve vypnutém stavu neprochází elektronikou efektu žádný audio signál a drive tak nijak neovlivňuje původní zvuk nástroje.

Crayon byl navržen jako variabilní overdrive využitelný jak pro nakopnutí vstupu elektronkových aparátů nebo dalšího distortion pedálu (vstupní/výstupní impedance Crayonu - 315 kOhm / 50 Ohm), tak i pro samostatné nosné zkreslení s plnými středy, které pracují v širším frekvenčním spektru než je tomu např. u Ibanez TS 9 nebo TS 808.

Oproti Tube Screameru s jednou tónovou clonou má Crayon díky dvoupásmovým korekcím větší možnosti nastavení barvy zvuku, která je stejně jako rozsah gainu samozřejmě ovlivněna také samotným nástrojem a použitým typem snímačů. Efekt je napájen adapterem nebo 9V baterií, jež by vzhledem k nepříliš vysokému odběru obvodu (cca 10 mA) měla poskytovat obvodu dostatek energie po několik desítek hodin.

EHX Crayon Full-Range Overdrive není jako samostatná krabička určen pro high-gain zkreslení, které čistý kanál zesilovače přemění na metalovou pilu, od toho má výrobce např. řadu Metal Muff, ale exceluje hlavně na poli kultivovanějších crunchových zvuků a příjemného boostu s pevnými basy a čitelnými středy, které umožní nástroji prosadit se v soundu kapely. Novinka by se měla na evropském trhu objevit v druhé polovině prosince a předpokládaná cena se má pohybovat okolo 80 Euro.

Tagy Electro Harmonix
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY