Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Van Halenův Kramer CO176 se prodal za téměř 4 miliony dolarů

Aukční síň Sotheby's před časem zařadila do dražby superstrat Kramer, který kytarista Edward Van Halen použil v kultovním klipu známé skladby Hot For Teacher z alba 1984, vydaného ve stejném roce jeho domovskou kapelou. Speciál s produktovým číslem CO176 se nakonec prodal za částku 3 932 000 dolarů, což téměř o čtvrtinu překonalo aukční odhady. Nástroj postavil koncem roku 1982 kytarář Paul „Unk“ Unkert z Kramer Guitars a daný exemplář se poté na dva roky stal jednou z hlavních Edwardových kytar.

Model disponuje topolovým tělem, javorovým krkem i hmatníkem, jedním šikmo usazeným kobylkovým humbuckerem Seymour Duncan, uzamykatelným vibratem Floyd Rose a samozřejmě tehdy pro Eddieho tradičním designem v červeném laku doplněném černými a bílým pruhy. Van Halen kytaru v roce 1990 věnoval bubenickému technikovi kapely Greggu Emersonovi, jenž odcházel do důchodu.

Emerson nástroj předal svému synovci a následně se Kramer dostal do vlastnictví obchodu Neal's Music v kalifornském Huntington Beach, který ho pak prodal jeho předaukčnímu majiteli. Dům Sotheby's nabídl superstrat společně s originálním pevným pouzdrem, visačkami z turné, bundou a rukavicemi, které měl Edward při natáčení zmíněného videa, a dalšími doplňky.

Top 5 vydražených kytar

1. Kurt Cobain – elektroakustický Martin D-18E „ Nirvana MTV Unplugged“: cena 6 010 000 dolarů
2. Kurt Cobain – Fender Mustang „Smells Like Teen Spirit“: cena 4 550 000 dolarů
3. David Gilmour – Fender Stratocaster „Black Strat“: cena 3 975 000 dolarů
4. Edward Van Halen – Kramer CO176 „Hot For Teacher“: cena 3 932 000 dolarů
5. Fender Stratocaster „Reach Out to Asia“: cena 2 700 000 dolarů

Tagy Edward Van Halen Kramer Kramer CO176 Van Halen – Hot For Teacher

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY