Přejít k hlavnímu obsahu
Ačkoliv věkový průměr pětice muzikantů už překročil šedesátku, má jejich aktuální tvorba stále náležitý náboj. | Foto: Shadowgate
Ačkoliv věkový průměr pětice muzikantů už překročil šedesátku, má jejich aktuální tvorba stále náležitý náboj. | Foto: Shadowgate
Petr Adamík - Pá, 03.02.2023 - 18:00

Uriah Heep jsou i po padesátce stále při chuti

Legendární „Uriáši“ jsou na scéně už přes padesát let, ale své aktivity nijak neomezují. Na novém albu Chaos & Colour jsou naopak v plné síle a předvádí jeden z nejlepších výkonů za poslední léta. Klasický hard rock je stále naživu. 

Mick Box, jediný původní člen, svou kapelu stále vcelku obstojně táhne, a to i přesto, že mu letos bude už šestasedmdesát. Uriah Heep už jsou lehce nostalgickou záležitostí a v podstatě čerpají ze své minulosti, ale zase na druhou stranu, který fanoušek těchto rockových matadorů touží po tom, aby přišli s něčím novým? Asi žádný. Všichni mají Uriah Heep rádi tam, kde jsou. Mick Box a spol. to ví a rozhodně na tom nechtějí nic měnit, a to je dobře.

Borci se s tím nemazlí a hned v úvodu na to vlítnou, jak se patří. V rozjeté Save Me Tonight šlapou jako dobře namazaný stroj. Až téměř metalovou jiskru nahodí místy využitá dvojšlapka. Silver Sunlight udržuje říznou hard rockovou energii. Má chytlavý refrén, nechybí rokenrolové vyhrávky ani prog rocková vsuvka v sólové pasáži a v závěru písničky. Větší oddych nastane až v Hail The Sunrise, která však stále pokračuje v tradici klasických písní kapely. 

Všechny důležité atributy pro hudbu Uriah Heep jsou na albu zastoupeny, ať už je to typický kytarový zvuk, přítomnost hammondek nebo bezchybný vokální výkon Bernieho Shawa. Hurricane, jedna z nejlepších písní na albu, má přeci jen těžší a modernější sound, než je zvykem. Opět velmi silný refrén, ve kterém Shaw může připomenout Ozzyho (no, vážně!).

One Nation, One Sun je emotivní balada, v níž se ale hudebně neděje na ploše sedmi minut příliš mnoho překvapivého. Osm minut dlouhá You'll Never Be Alone je přeci jen záživnější. Přes klidné klavírní momenty (v hlavě se posluchači vybaví The Who) se dostaneme až k výbušnému refrénu či pořádnému heavy sólu. Parádičkou je pak i další osmiminutovka Freedom To Be Free, kde své umění postupně předvedou klávesák Phil Lanzon, Mick Box i basák Dave Rimmer. Closer To Your Dreams v shuffle rytmu je naopak tříminutová jízda v osvědčeném rokenrolovém formátu.

Co na desce oceníte jako muzikanti? 

Ačkoliv věkový průměr pětice muzikantů už překročil šedesátku (dva členové už mají dokonce po sedmdesátce!), má aktuální tvorba Uriah Heep stále náležitý náboj a v žádném případě nezní nuceně. Hráčská technika je bez debat na vysoké úrovni, Mick Box je stále ve formě. Album Chaos & Colour sice nepřináší nic nového a je to pořád ta stejná stará písnička, ale při jeho poslechu se nudit nebudete a letití fanoušci budou zaručeně chrochtat blahem.

Uriah Heep - Chaos & Colour

Uriah Heep – Chaos & Colour

Silver Lining Music, 00:59:24

hard rock/prog rock

70 %

Tagy Uriah Heep Recenze alb Mick Box

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY