Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Universal Audio debutuje šesti mikrofony

Renomovaná americká společnost Universal Audio, věnující se vývoji a výrobě špičkových softwarových a hardwarových studiových produktů, se rozhodla vstoupit do segmentu mikrofonů, a to rovnou šesti novými modely. Ty jsou zastoupeny verzemi Sphere L22, řadou UA Bock, sestávající z variant UA Bock 187, UA Bock 167, UA Bock 251, a konečně i dvojicí nově koncipovaných flexibilních mikrofonů, nesoucích označení SD-1 a SP-1.

Provedení Sphere L22 je výsledkem loňské akvizice značky Townsend Labs, od níž Universal Audio převzal modelingovou koncepci L22, ale přidal svou verzi plug-inu Sphere, která běží na jejich vlastním DSP systému UAD, kompatibilním s firemním mixážním pultem Console nebo DAW aplikací Luna. Plug-in od UA lze samozřejmě používat také v kombinaci s jinými DAW a nadále zůstává zachována i podpora původního mikrofonu a plug-inu.

Velkomembránové kondenzátorové mikrofony UA Bock 187, UA Bock 167 a UA Bock 251 vycházejí z osvědčených modelů Neumann U87, Neumann U67 a Telefunken ELA M 251, přičemž první z nich je založen na polovodičové FET koncepci s kardioidním vzorem a druhé dva disponují stejně jako předlohy elektronkovou multipatternovou konstrukcí. Všechny zmíněné varianty pocházejí z vývojové dílny Davida Bocka a nabízejí modifikované obvody, což vedlo k vylepšení technických specifikací.

Mikrofon UA SD-1 představuje dynamický typ s kardioidní směrovou charakteristikou, určený především pro záznam vokálů, nástrojů a také mluveného slova, což tento model přibližuje také podcasterům, streamerům, moderátorům a obdobně zaměřeným profesím či aktivitám. Frekvenční odezva je dána rozmezím 50 Hz – 16 kHz a integrovány jsou funkce low-pass filtru (200 Hz) a tzv. Articulation boostu zvýrazňujícího pásma v oblasti 3 až 5 kHz.

UA SP-1 je malomembránový kondenzátorový mikrofon tužkového typu, prodávaný jako kalibrovaný stereofonní pár, sloužící jak pro studiový záznam akustických nástrojů, tak pro pódiový využití. Tento model byl navržen s ohledem na minimální šum a nadstandardní potlačení zvuků mimo vyznačenou osu.

Oficiální ceny mikrofonů Universal Audio z ročníkové série 2022 se na americkém trhu pohybují v následujících relacích: UA Sphere L22 – cca 1500 dolarů, UA SD-1 – cca 380 dolarů, UA SP-1 – cca 500 dolarů / pár, UA Bock 187 – cca 1250 dolarů, UA Bock 167 – cca 3000 dolarů a UA Bock 251 – cca 6000 dolarů. Mikrofony jsou dodávány s kabeláží a dalšími doplňky, high-endová edice Bock by se měla v distribuci objevit vdruhé polovině roku.

Tagy Universal Audio Universal Audio SD-1 Universal Audio SP-1 Universal Audio Sphere L22 Universal Audio Bock 187 Universal Audio Bock 187 Universal Audio Bock 251

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY