Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - St, 29.10.2014 - 16:20

Uhrančiví Balthazar na Nouvelle Prague berou Mustanga

Ve dnech 7. a 8. listopadu proběhne v areálu smíchovského pivovaru další ročník showcase festivalu Nouvelle Prague, který kromě mezinárodní hudební konference, diskusních panelů na aktuální témata hudebního byznysu a palčivých témat z oblasti hudebního průmyslu nabídne žhavé novinky současného alternativního mainstreamu. Jako headliner vystoupí belgická indiepoprocková skupina Balthazar, kterou nám představil frontman Maarten Devoldere.

Budete vystupovat v Praze na Nouvelle Prague, což je jiný typ hudebního festivalu. Jeho součástí je také mezinárodní hudební konference profesionálů hudebního průmyslu. Víš o tom?

Jasně, vím. Už v minulosti jsme hráli na podobných akcích, jako na Sonic festivalu v Nizozemsku nebo Great Escape v Anglii. Teď vystoupíme v Praze, kde budeme hrát na Nouvelle Prague úplně poprvé. Věřím, že Nouvelle Prague bude mít úspěch.

Nedávno jste vydali nový singl Leipzig. Můžeš ho blíž okomentovat?

Napsali jsme ho během evropského turné. Je to zvláštní právě tím, že během turné většinou neskládáme nové písně, protože na to není čas. Teď jsme to ale změnili a řekli jsme si, že něco zkomponujeme a nazveme skladbu podle toho, kde se právě nacházíme. Napsali jsme 30 písniček ve 30 městech. Skladba Leipzig nám přišla nejlepší ze všech, a tak jsme ji vydali jako singl.

Takže můžeme zanedlouho očekávat od vás nové album?

Právě jsme v Anglii dokončili práce na nové desce, která vyjde pravděpodobně v březnu.

Budete věrní svému stylu, kterého jste se drželi na Applause (2010) a Rats (2012), nebo proběhne nějaká změna?

Pro mě je to těžké nějak zhodnotit, protože dojmy z nahrávání jsem ještě nevstřebal. Zvukově jsme určitě odlišní a nová deska bude v lecčems jiná. Podle mě je hodně přímočará.

Jak bys vlastními slovy popsal hudební styl Balthazar?

Rozhodně netoužíme po tom, abychom byli vnímaní podle nějakých kategorií… Je tam určitě pop, dost upřímnosti a nechybí ani skladby pro zamilované. (smích)Máte za sebou koncertní šňůru s Brucem Springsteenem. Jak na ni vzpomínáte?

Bylo to fakt super. Pro nás je Bruce Springsteen skutečný hrdina a bylo pro nás potěšením ho vidět tolikrát naživo. Můžeme být jeho děti (vnoučata snad ne), šokovalo nás, kolik energie v sobě pořád má. Víc než my. Byla to pro nás čest být s ním na turné.

Nedošlo mezi vámi k náhodnému jamu?

Ne, kdepak. Ale hodně bych si to přál.

Jste původem z Belgie. Proč jste se rozhodli zpívat anglicky?

S hudbou jsme byli spojeni již od dětství. Když vyrůstáš na anglicky zpívaných písničkách, zkrátka tě to ovlivní. A co naplat, angličtina je pro muzikanty internacionální mluva. Rozumí ji v Německu, Francii i v České republice. Prostě všude.

Letos uplyne deset let, co se Balthazar dali dohromady. Plánujete něco speciálního?

Whau, říkáš, že je to už deset let? Zatím jsme o tom nepřemýšleli. Je to sice lákavé, ale přece jen mám pocit, že si oslavu narozenin raději necháme ujít. (smích) Nejsme na tom ještě naštěstí tak bledě, abychom vzpomínali na staré časy.

Jak vás vůbec napadl název vaší kapely? Je dost nevšední…

Na naši první show to z nás někdo plácnul. Vůbec nic to neznamená. Je to jméno starého chlápka, kterého jsme náhodou potkali v nemocničním pokoji. Mělo to být jméno jen pro jedno vystoupení. Tenkrát jsme si řekli, že to zní legračně a zároveň si to každý zapamatuje. A vidíš, už deset let to trvá! Je to fakt pitomé jméno.

Jelikož děláme rozhovor pro magazín určený muzikantům, otázka na závěr: co používáte za kytarovou techniku?

Zrovna já jsem z kapely nejhorší hráč, ale budiž. (smích) Používám akustickou kytaru ze 60. let značky Stella od Harmony Company. Vypadá strašidelně, ale zní suprově. Kolega z kapely Jinte Deprez má Fender Mustang, také ze 60. let. Pěkně se doplňujeme.


Tagy Nouvelle Prague
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY