Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Trojice handpanů Patera z nitridované oceli

Jméno Patera si hokejoví fandové okamžitě přiřadí k několikanásobnému mistru světa, olympijskému vítězi a v současné době trenérovi extraligového týmu BK Mladá Boleslav, zatímco stále větší počet perkusistů a bubeníků má toto slovo spojeno s výrobcem handpanů nadstandardní kvality. Nástroje firmy Patera bodují precizním ručním zpracováním a vyrovnaným muzikálním tónem, což potvrzuje i trojice modelů tvořená handpany HPCM-1, HPDM-2 a HPEM-3 s různým laděním.

Handpan, známý také pod názvy Hang drum, Pantam apod., má svou základní konstrukcí nejblíže k činelům, ale na rozdíl od nich disponuje masivnějším tělem ve tvaru mísy a především několika plochami generujícími tóny s odlišnou výškou, vznikající rezonancí vzduchu uvnitř nástroje. Díky tomu lze při obouručné hře vytvářet různé melodie podpořené magickým zvukem připomínajícím zvonky.

Zmíněné modely Patery jsou vyrobeny ze zušlechtěné nitridované oceli o průměru 55 cm (21.6 palců) a  výšce 26 cm, která vedle extrémní tvrdosti materiálu dodává těmto nástrojům zvukomalebný a sonorní tón s množstvím harmonických složek a perfektní interakcí, což je samozřejmě dáno i schopnostmi a zkušenostmi řemeslníků, bez jejichž fortelu a přesného ucha by výroba špičkových handpanů nebyla myslitelná.

Každá varianta ze série HP nabízí celkem devět vyznačených ploch, takže hráč může využít sedm různých tónů plus zdvojené hlavní a kvintové noty obsažené také ve vyšší oktávě.

Ladění jednotlivých modelů Patera

HPCM-1 „The Dancer“: křížková tónina Cis moll (paralelní tónina E dur), tóny Cis3, Gis3, A3, H3, Cis4, Dis4, E4, Fis4, Gis4
HPDM-2 „The Classic“: béčková tónina D moll (paralelní tónina F dur), tóny D3, A3, Hb4, C4, D4, E4, F4, G4, A4
HPEM-3: křížková tónina E moll (paralelní tónina G dur), tóny E3, G3, H3, C4, D4, E4, Fis4, G4, H4

Oficiální česká cena handpanů Patera HPCM-1, HPDM-2 a HPEM-3 v odstínu Blue Metallic byla nastavena shodně těsně pod hranicí 26000 Kč. Součástí dodávky je utěrka, odnímatelná bavlněná šňůra a polstrované převozní pouzdro s duálním zipem, madlem, ramenními popruhy, zpevněnou zádovou plochou a vnější kapsou.

Předchůdcem handpanu byl s největší pravděpodobností nástroj, jenž se na přelomu 19. a 20. století používal v oblasti jihovýchodní Asie. Na obdobné platformě začala v roce 2000 vyrábět moderní handpany švýcarská firma Panart, která své produkty označovala výrazem Hang, což v bernském dialektu znamená „ruka“. Rostoucí obliba Hangu dala následně vzniknout dalším značkám rozesetým po celém světě.

Tagy handpan Patera Patera HPCM-1 Patera HPDM-2 Patera HPEM-3

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY