Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Tři nové elektroakustiky Martin ze série SC

V letošním roce pokračuje značka C.F. Martin v rozšiřování nabídky elektroakustických kytar, náležejících do moderně koncipované řady SC. Nové, kompaktní a z pohledu někdy astronomických cenových standardů značky dostupnější modely SC-10E, SC-13E Special a SC-13E Special Burst disponují podobně jako předchozí verze revolučně pojatou konstrukcí těla s masivním výřezem spodního lubu a především patentovaným spojem těla a krku, umožňujícím pohodlnější přístup levé ruky k vyšším polohám hmatníku.

Zmíněný systém nesoucí označení Sure Align zahrnuje zkosenou hranu korpusu s masivním pojistným šroubem a šachta krku (Linear DoveTail) je řešena obdobně jako u elektrických kytar. U všech nástrojů byly ve srovnání s konvenční produkcí také sníženy luby a tělo má asymetrickou konstrukci, což společně s výztužným žebrováním typu Tone Tension X přináší frekvenčně vyrovnanější projekci a zároveň je výrazněji eliminován případný vznik zpětné vazby.

Martin SC-10E nabízí podobně jako dva následující modely nízkoprofilový krk z blíže nespecifikovaného tvrdého výběrového dřeva, uchycený k tělu v prostoru 13. pozice, ebenový hmatník osazený dvacítkou středně silných pražců a ořechem z korianu, ebenovou kobylku Modern Belly, kompenzované sedlo o radiusu 16 palců a firemní ladicí strojky s otevřenou mechanikou.

Zadní ozvučnice a luby jsou vyrobeny z laminovaného exotického dřeva koa, top je postaven z osvědčeného masivního smrku sitka, rosettu zdobí intarzie z pravé perleti kombinované s černým akrylátem a zvuk přenáší elektronika Fishman MX-T, disponující samozřejmě i ladičkou. Cena byla nastavena pod hranicí 1300 dolarů.

Martin SC-13E Special se odlišuje tělem z laminovaného dřeva ziricote, částečně použitého i na intarzie hmatníku, oproti černým strojkům u provedení SC-10E dostal hardware klasickou niklovanou úpravu a o ozvučení se stará systém LR Baggs Element. Nástroj v přírodním transparentním laku je na trhu dostupný za cenu okolo 1800 dolarů.

Martin SC-13E Special Burst v podstatě kopíruje technické specifikace verze SC-13E Special, jediným rozdílen je v podstatě jen finální úprava v podobě decentního burstového nástřiku, černý pickguard a bohužel i cena nastavená na cca 2000 dolarů. Ke všem novým přírůstkům řady Martin SC je dodáván kvalitní polstrovaný gig bag.

Tagy C.F.Martin Martin SC Series

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY