Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Út, 25.02.2020 - 12:00

Martin D-35 Johnny Cash: stojí dost cash, ale ten zvuk, ten zvuk!

Johnny Cash byl vždy úzce spjatý s akustickými kytarami Martin. A tak není divu, že se tato společnost rozhodla vzdát mu poctu hned dvojicí signature modelů. Na model Martin DX Johnny Cash vyrobený netradičně převážně z kompozitů si posvítíme někdy příště, teď se podíváme na tradiční, celomasivní model Martin D-35 Johnny Cash, jehož cena se sice zpočátku může jevit až nehorázná, ale ten zvuk... ten zvuk, přátelé!

Jak to vypadá?

Ikonický tvar kytar dreadnought, které tvoří převážnou část produkce značky Martin, je tak notoricky známý, že jeho dlouhé popisování je myslím zcela zbytečné. Kytara je vyvedena v lesklém černém provedení – ostatně jak taky jinak, když se má jednat o poctu muži v černém, jak byl Johnny Cash také znám...

Jak už jsem předeslal v úvodu, jedná se o celomasivní model, přední deska je vyrobena z masivního smrku Engelmann, zadní deska a luby z východoindického palisandru, krk je z hardwoodu, k němu je přilepen ebenový hmatník, nesoucí 20 pražců a orientační značky z abalonu ve formě hvězdiček. Kobylka je rovněž ebenová, nultý pražec je z kosti. Kytara je bohatě vykládaná a zdobená a to i na zadní desce, která je složená ze tří částí.

Jak to hraje?

Od kytary za bezmála sto sedmdesát tisíc lze asi stěží očekávat cokoliv jiného, než vynikající zvuk. Ale tahle kytara toho v sobě skrývá ještě o trochu víc. Měl jsem štěstí a k testu se mi do rukou dostal nástroj, který už má pár měsíců poctivě odehraných, tudíž již celkem slušně rozehraný a na zvuku to bylo zatraceně znát. Nádherný otevřený zvuk, dokonalá barevná rovnováha, každý tón čitelný, konkrétní, bez ohledu na to jestli hrajete nahlas nebo potichu, bez ohledu na to, jestli hrajete jednotlivé tóny nebo plné akordy. Vyrovnaný, středně dlouhý sustain, který velmi přirozeně končí přesně ve chvíli, kdy se u jiných kytar začne „třepit“.

Zvláštností je, že tohle všechno si ale neuvědomíte hned, nýbrž až ve chvíli, kdy do ruky vezmete třeba i jen o málo horší nástroj. Martin D-35 Johnny Cash zní totiž tak přirozeně a na první poslech jakoby obyčejně, že až ve chvíli, kdy máte srovnání, si uvědomíte jeho neobyčejnost.

Co se herního komfortu týče, ten je standardní, tedy příjemný, jako u všech nástrojů Martin. Jedná se o klasický dreadnought bez výřezu, tudíž za dvanáctým pražcem už nám trochu omezuje pohyb po hmatníku tělo kytary, ale zase absence výřezu se rozhodně pozitivně podepsala na zvuku. Dohmat je luxusní, kytara dokonale ladí v oktávách i polohách a její seřízení i zpracování je špičkové. Stačí jen vytáhnout z kufru, který je v ceně a můžeme hrát.

Závěr

Vypadá skvěle, hraje fantasticky, stojí celkem balík, ale zároveň za ty prachy určitě stojí. A spolu s kytarou si kupujete i kus hudební historie, neboť asi není větší legendy ve světě country, než je (nebo bohužel byl) právě Johnny Cash. A až zmáčknete akordy I Walk The Line nebo Ring Of Fire, zhmotní se před vámi i obraz samotného „muže v černém“.

Tagy C.F.Martin Martin D-35 Johnny Cash

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY