Přejít k hlavnímu obsahu
Z nahrávky i živých koncertů je zřejmé, že si současná sestava dobře rozumí. | Foto: Archiv kapely
Z nahrávky i živých koncertů je zřejmé, že si současná sestava dobře rozumí. | Foto: Archiv kapely
Petr Adamík -

Total Chaos přináší hlučnou smršť ryzího hardcore punku

Total Chaos se na hudební scéně pohybují pěknou řádku let (jejich vznik se datuje až do roku 1989), a tak už nová alba nechrlí v tak krátkých intervalech, jak tomu bývalo v minulosti. V poslední době se věnovali hlavně koncertní činnosti, kdy na svých nekonečných tour zavítali snad do všech končin světa, od Indonesie až po Českou republiku. Nyní konečně přichází po osmi letech s novým studiovým albem Mind Warfare.

Zdá se, že neustále se měnící sestava kapely se zase na čas ustálila. Ústřední dvojici, kterou už téměř tři století tvoří Rob Chaos a Shawn Smash, doplňuje basák Geordy Justify a bubeník Miguel Conflict, jenž má u kapely odslouženo snad přes deset let.

První sekundy skladby War Is A Racket dávají jasně najevo, že následující půlhodinka se ponese striktně v duchu nekompromisního hardcore punku v té nejryzejší podobě. Rise Up pak má stejně nebezpečný sound a naštvanost jako skladby z raných alb kapely. Téměř nic se nezměnilo.

V průběhu let Total Chaos na svých albech koketovali s jinými hudebními polohami, ale ze skladeb jako The Good Slave nebo Bring Me Death je vám hned jasné, kde se cítí nejlíp. Kytarista Shawn Smash vedle drsných riffů sází jedno napalmové sólo za druhým a je to právě jeho muzikálnost, která Total Chaos odlišuje od jiných žánrově podobných kapel. 

Nezapomeňme na Roba Chaose, jehož hrubý, agresivní hlas je poznávacím znakem kapely – stejně jako jeho texty, v nichž nešetří kritikou všeho zkaženého a upozorňuje na nepravosti páchané politiky či chamtivými korporacemi. Jako když si v nabušené McDeath podá řetězec rychlého občerstvení McDonald's nebo když v Nation Of War označuje Spojené státy za válečného štváče.

Jasně, tohle jsme v punkových písních mohli slyšet už tisíckrát, ale v rukách Total Chaos vyznívá naléhavost těchto témat úplně jinak. Dobře zní i poněkud „pomalejší“ kousky No Peace In The City a Toxic Fallout, která se beztak ve finále promění v chaos punkovou smršť s metalovým sólem Shawna Smashe. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Některé ze skladeb se objevily už v roce 2017 na EP Street Punx a split EP s mexickými Acidez. Z celé nahrávky i živých vystoupení je ale zřejmé, že Total Chaos jsou stále při síle. Je evidentní, že současná sestava si dobře rozumí. Kapela nezapomíná na punkovou neurvalost, ale zároveň ji doprovází muzikantským umem a letitými zkušenostmi. Je dobře, že muzikanti nesází jen na prověřené skladby z prvních studiovek, které by do zblbnutí opakovali na koncertech, ale i po čtyřiatřiceti letech jsou stále schopni napsat nový materiál.

Total Chaos - Mind Warfare

Total Chaos – Mind Warfare

Pavement Entertainment, 00:31:41

hardcore/punk

75 %

Tagy Total Chaos Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY