Přejít k hlavnímu obsahu
Asi všichni tušíme, že nejpopulárnějším tématem, kterým se hudebníci zabývají, je láska ve všech jejích podivuhodných podobách. | Foto:  Vidar Nordli-Mathisen (Unsplash)
Asi všichni tušíme, že nejpopulárnějším tématem, kterým se hudebníci zabývají, je láska ve všech jejích podivuhodných podobách. | Foto: Vidar Nordli-Mathisen (Unsplash)
mbx -

TOP 5 nejčastějších témat v písničkách

Láska páska, brány nocí, když si dáš colu u jednoho stolu či pověstné kapky deště – to všechno jsou textařská klišé, ze kterých si sice můžeme dělat srandu, ale smutnou skutečností zůstává, že jsou obsahem neuvěřitelně populárních skladeb. Napsat smysluplný text, který zasáhne hloubku lidského nitra, dokáže jedním slovem zachytit komplexní emoční škálu či s laserovou přesností vystihne moment, který všichni tak dobře známe, je darem, kterým oplývá pár vyvolených umělců. O čem ale vlastně většina textů je? Pojďme se podívat na TOP 5 nejčastějších témat v písničkách.

1. Láska na všechny způsoby

Téma, které je nevyčerpatelné. Je jako nekonečně hluboká studna, z níž čerpá vodu celé lidstvo. Láska má také neuvěřitelné množství podob. Můžete klasicky milovat druhou osobu (pokud možno v romantickém stylu, kdy blouzníte touhou, která se v shakespearovsko-goethovském duchu nikdy nemůže nenaplnit), milovat sám sebe či milovat život. Láska je onou skrytou silou, kterou neustále zmiňují rytíři Jedi ve Hvězdných válkách. Láska nás obklopuje a bez lásky se nedá žít.

Proto mají nejsilnější poselství skladby, které se zabývají zlomeným srdcem, přátelstvím, nostalgickým pocitem starých zapomenutých časů (láska k určitému životnímu stylu) a v poslední době velmi oblíbeným tématem lásky k nám samotným (self-empowerment hymny), kdy hledáme sílu a inspiraci ve vlastním nitru.

2. Život a smrt

Toto jsou i moje oblíbená témata. Existenciální úzkost z uvědomění si, že život je konečný, a z toho pramenící potřeba najít v něm nějaký smysl. Ehm, má život vůbec nějaký smysl či dokonce cíl? Věříte v nekonečný cyklus a převtělování duší, nebo jste vědecky otrlý materialista, který chápe život jako kombinaci fyzikálních procesů s jasně danými úkoly reprodukce, přežití a vyhledáváním ideálního poměru úsilí a požitku?

Hudba je ideálním prostředkem k vyjádření těchto nesmírně komplexních otázek, pomáhá nám utlumit strachy z existenciálního paradoxu a poskytuje paralelní vesmír, do kterého utíkáme, když už nedokážeme tolerovat vyčerpávající nároky reality.

3. Politická a sociální témata

Nacházíte se na špatné straně města? Máte pocit, že vaše barva kůže není v kurzu? A co vaše názory na rozdělení bohatství a privilegií ve společnosti? Založte si kapelu, popadněte amplión a vyřvete všechnu tu nespravedlnost do světa. Hudba byla odjakživa spojená s pulzem doby a vždy se v ní najdou umělci, kteří musí vyjádřit to, co se ostatní bojí vyslovit.

Revoluce? Všichni o ní mluví, ale nikdo jí nedělá a hudba je přitom jedním z nejmocnějších nástrojů nejenom toxické propagandy, ale na druhou stranu hlavně pravdy. To, co dokážete vložit do pár slov, riffů či melodie, může změnit svět. A proto s námi vždy bude hudba s takovými texty, které budou otevírat všechny rány a palčivé problémy společnosti, ve které nakonec všichni žijeme.

4. Pojďme se bavit

„Hakuna matata“ je svahilská fráze. V překladu znamená „žádné potíže“, „žádné starosti“ či „berte to v klidu“. Do povědomí západní civilizace se toto roztomile znějící sousloví dostalo díky animovanému filmu Lví král od Disneyho. A pohodová filozofie života je základem mnoha populárních hudebních stylů. Proč se zbytečně trápit, když jsme na této planetě jenom krátký a k tomu omezený čas? Pojďme se bavit, pojďme vytančit všechny chmury a pochybnosti, pojďme říct: „Hey baby, let's have a good time.“

Texty na téma „hakuna matata“ jsou vděčné, veskrze pozitivní a vždy nastolí atmosféru nekonečné párty. Zazpívejte si jednoduché říkanky, roztomilé fráze a hlavně, nic něřešte. Všechno se to vyřeší samo a vaším jediným úkolem je bavit se.

5. Příroda

Když zazní typický chraplák Louise Armostronga ve skladbě What A Wonderful World, málokdo se ubrání úsměvu. Je to repelent na špatnou náladu, kde se zpívá o zelených stromech a bílých oblacích a kde se posluchač ocitá v dokonalém světě, jež stojí za obdiv: „What a wonderful world!“ Příroda je lékem, má čistou, univerzální a věčnou energii. Byla tady před námi a bude i po nás. Pokud zpíváte o krásách vodopádů, majestátnosti hor či vůni lesů, nemůžete minout zásah do první signální svého publika.

Věděli to trampové, ví to všichni country interpreti a ví to i Childish Gambino, který v letním hitu Feels Like Summer z roku 2018 oslavuje tolik oblíbený příchod léta. Ale v polovině skladby si najednou uvědomíte, že je to téměř nářek nad tím, co se děje v našem životním prostředí. Text se dotýká naléhavosti klimatických změn a potřebou něco v našem chování k přírodě změnit. Tohle je moderní twist v textech o přírodě, kde se z bukolické idyly stává stále více politické a sociální téma. A nutno uznat, že oprávněně.

Tagy TOP 5 texty Tvorba písňového textu jak na to

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY