Přejít k hlavnímu obsahu
V Please Be Gentle žádám o pochopení, naslouchání a třeba o pár (k)roků zpátky, kdy všechno fungovalo. | Foto: Jan Liška
V Please Be Gentle žádám o pochopení, naslouchání a třeba o pár (k)roků zpátky, kdy všechno fungovalo. | Foto: Jan Liška
Karolina Beranova - Čt, 02.06.2022 - 15:00

Titulní píseň EP mi pomohla se odpoutat od toxického přátelství

Po vydání prvního singlu Karolina’s Trip jsem věděla, že tahle cesta bude pokračovat dál. Skládání písní je pro mě něco přirozeného, přirovnala bych to k psaní deníku či svěřování svých pocitů dobrému příteli. Před vydáním EP jsem měla v repertoáru pár singlů, které jsem chtěla dát dohromady. Nakonec jsem ale do termínu nahrávání ve studiu složila písně nové, s větším odstupem od odehraných situací v mém životě. Do studia Prokopa Korba jsem tedy přišla se čtyřmi písněmi – Worms, Spring Skin, Reaching a Please Be Gentle. Všechny, podobně jako debutový singl, zachycují snovou atmosféru. Zároveň popisují téma sobeckosti a s ní spojené dospívání.

Ráda bych vás teď provedla procesem vzniku těchto písní formou zápisků z mého deníku.

Den první: 21. 2. 2022

Začínáme s Worms. Našli bicí a vytvořili tak banger. Má to před sebou ještě kus práce. V těle mám tolik endorfinu. Jíme vietnam, procházíme se po zahradě umělecké školy na Ládví, pijeme kafe. Po pauze improvizujeme, jamujeme. Prokop hraje na piano řeku. Instrumentál pro Spring Skin je tu. Tak křehký. Načrtáváme Reaching a Please Be Gentle. Jsem zvědavá, jak se vyvinou. Zatím.”

Worms

Tato píseň patří mezi hlavní důvody dalšího nahrávání s Prokopem Korbem. Ačkoli jsem si k Vánocům pořídila zvukovku, stále jsem se necítila na vlastní produkci. Stále potřebuji v tomto ohledu pomáhat, učit se. Jsou to právě sessions, které mě nabíjejí novými zkušenostmi. Píseň jsem chtěla podpořit bicími, pohrát si s ní, oprostit se od čisté akustiky, kterou mám tak ráda. Složila jsem ji na podzim minulého roku, kdy jsem se přestěhovala do Brna, začala studovat a užívat si studentského života. Přemítala jsem nad mou sobeckostí, nad potřebou objevovat, dělat věci, které v hloubi duše vím, že pro mě a mé okolí nejsou dobré.

Dospívání.

U piana

Den druhý: 22. 2. 2022

„Opět vykopáváme Worms, mám pár poznámek na změny, s některými Prokop nesouhlasí, komunikace je klíčová, producenti vědí, co funguje. Je dobré se radami řídit, pokora je ve spolupráci důležitá. Umění poznat, kdy si prosadit svou, a kdy důvěřovat. Finální pocit je výherní. Dnes naší session analogově nafotil Janek (Jan Liška).

Hledáme harmonie vokálů Spring Skin, z některých vytváříme synth. Husina. Reaching podporujeme smyčcem na kytaře. Dnes se nezastavujeme. Za tmy, kolem desáté, nahráváme čistě akustickou Please Be Gentle.“

Spring Skin

Tato křehkost vznikla krátce po novém roce, který byl obzvláště teplý, jak na těle, tak na duši. Prožívám pravé zamilování, objevuju jeho struktury, věřím v hřejivé zítřky. Původní verze byla kytarová, její plynulost a vysoký vokál jsme nakonec doprovodili pianem, nazývám ho řekou.

Reaching

Myslím vědomím, konám podvědomím, s šedým svědomím, činy povědomý, podvědomý. Opět přemítám nad svými činy, nad tím, proč se setkávám s lidmi, od kterých nic nesmím a nechci očekávat. Miluji a koukám jinam. Na povrch vykvétá má silná vůle a dobré hodnoty.

K této písni jsem zrecyklovala FAMU film z roku 2018, ve kterém jsem hrála, a stejně tak recykluji situace. Mé mladší já vzhlíželo k ostatním a ustavičně hledalo vlastní identitu. Může se stát, že se dnes podobné případy budou v další fázi mého dospívání opakovat. Ale již vím, že je to právě přístup a změna hodnot, co mě učí k pocitům přistupovat jinak.

Den třetí: 23. 2. 2022

„Dnes jsme pouze donahráli vokály. Máme to. EP, těším se na tebe. Jedu domů, vstřebávám. Jsem vděčná.“

Please Be Gentle

V posledním tracku nerozebírám vztah partnerský, ale přátelský. Píseň mi pomohla se odpoutat od toxického přátelství. Žádám v ní o pochopení, naslouchání a třeba o pár (k)roků zpátky, kdy všechno fungovalo. Píseň mi nad situací poskytla nadhled. To je to, co mám na skládání nejradši.

Proces nahrávání a skládání byl příjemný. Byla jsem až překvapena, jak snadno to šlo. Velký dík patří Prokopovi Korbovi. Právě on celý proces usnadnil, prostřednictvím svého talentu a znalostí v oblasti hudby a masteringu.

Momentálně pracuji na nových singlech, dnes však už s menší produkcí v pokojíčku s kamarádem. Musím uznat, že je to mnohem víc práce, ale i to mě právě formuje do zvuku, který hledám. Jsem vděčná za svobodu hudebního vyjádření, za příležitosti tvořit, skládat. Těším se na další.

S Prokopem Korbem ve studiu

Jak jste své skladby na první EP nebo desku připravovali vy? Podělte se s námi v komentářích nebo napište přímo na redakce@frontman.cz.

Prokop Orb alias Bad Focus Cover EP Ve studiu u Prokopa Orba
Tagy komunita Karolína Beranová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Karolina Beranová
Písničkářka a audiovizuální umělkyně. Instagram Facebook YouTube
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY