Přejít k hlavnímu obsahu
Slayer: odchod do důchodu po 37 letech své existence?
Slayer: odchod do důchodu po 37 letech své existence?
Martin Hošna -

The End Is Near? Rozlučkové turné nemusí být vždycky poslední

Jedním z omylů prvoligových hvězd je velkohubé prohlášení o tom, že končí se svoji kariérou. Pojďme si připomenout, kdy jasně zaznělo, že důchod je za dveřmi a nic se s tím nedá dělat, ale srdce fanoušků tloukla pro další comeback tak hlasitě, že rock'n'rollová hvězda vyšla vstříc jejich hlasitému přání.

Ozzy Osbourne

„Tohle je skutečnost. Je to konec mojí cesty. Dělám tohle 25 let a je načase jít domů. Mám dům, který jsem nikdy neviděl. Mám auto, které jsem nikdy neřídil. Mám rodinu, ke které jsem se ještě nevrátil,“ ohlásil v roce 1992 Ozzy Osbourne po vydání komerčně úspěšné desky No More Tears a vydal se na turné No More Tours. Úspěch byl veliký, nicméně že to Ozzy nemyslí s koncem opravdu vážně, se potvrdilo jen o tři roky později. Kritikou nejlépe přijaté album Ozzmosis kapelníka Black Sabbath bylo důkazem, že Ozzy neřekl poslední slovo. Následovalo turné nazvané Retirement Sucks Tour. Od té doby vydal Ozzy další čtyři sólová alba, obnovil Black Sabbath a také se loni se Sabbath rozloučil s publikem na The End Tour. A nyní je opět na turné (posledním), sarkasticky pojmenovaném No More Tours II, společně s navrátilcem Zakkem Wyldem.


Phil Collins

Collins svoji kariéru ukončil již několikrát. Stejně mu to ale nikdy nedalo a na jeviště se vrátil, byť je na něm vidět, že mu schází pódiová fyzička. Není žádným tajemstvím, že frontman Genesis má problémy se sluchem a také s alkoholem. Ty se naplno ukázaly poté, co se v červnu 2017 v opilosti zranil pádem o židli na hotelovém pokoji a musel některá svá vystoupení zrušit. Nicméně to nic neznamená, ba se nyní šušká o comebacku Genesis.


Judas Priest

Ikony heavy metalu se loučily s kariérou už v roce 2011, kdy se vydali na turné s patetickým názvem Epitaph World Tour, během něhož odešel mimo jiné zakládající člen kytarista K. K. Downing. Netrvalo ale dlouho a kapela ohlásila, že je ve studiu a natáčí desku Reedemer Of Souls. Letos natočili Judas Priest komerční a kritikou chválený zářez Firepower, na turné ale z drtivé části chybí kvůli své indispozici výrazná kytarová osobnost Glenn Tipton.


Rainbow

Dlouho očekávaný sen se musel splnit fanouškům Rainbow a Ritchieho Blackmorea. Ten se po dlouhé době vydal na comebackové turné se svoji hardrockovou legendou poprvé od roku 1997, přestože se dlouho odmítal bavit ohledně jakéhokoli návratu Rainbow nebo Deep Purple kvůli svému renesančnímu projektu Blackmore´s Night. Nadšení vyvolalo avizované pražské vystoupení, které se uskutečnilo letos v létě. Za mikrofonem stanul zpěvák Ronnie Romero, nicméně ohlasy na koncert byly spíše vlažné, i když setlist tvořily dokonce písně Deep Purple.


Nine Inch Nails

Trent Reznor v roce 2009 oznámil konec své kapely: „Nine Inch Nails jako koncertující kapela, co je věčně na turné, končí. Dosáhl jsem bodu, který ovlivňuje všechny aspekty mého života. Nehodlám být jako Gene Simmons, starý pán s make upem, co baví děti jako klaun. V mojí paranoie si uvědomuji, že by se to mohlo stát.“ Následovalo megaturné s názvem Wave Goodbye a hiatus. Trent ale rozhodně neusnul na vavřínech. Se svojí ženou Mariqueen Maandig založil projekt s názvem How To Destroy Angels a zanedlouho nová kapela vydala šestipísňové EP. Pro soundtrack The Girl With The Dragon Tatto vydala cover Bryana Ferryho Is Your Love Strong Enough? a v roce 2013 album Welcome Oblivion. Po čtyřech letech ohlásila kapela obnovenou činnost.


Mötley Crüe

Kdo se nebojí říct nahlas, že rozlučkové turné je jen o prachách, jsou drzouni Mötley Crüe. Na rozdíl ale od ostatních, o kterých tu byla řeč, se kapela od roku 2015 znovu nesešla. „Všechno musí jednou skončit. Vždycky jsme měli vizi toho, že naše koncerty budou velkolepé a že nebudeme hrát někde po městských slavnostech nebo v klubech, s jedním nebo dvěma původními členy kapely. Naše poslání je u konce,“ řekl bubeník Tommy Lee. O dost realističtější byl ale Nikki Six: „Řekli nám, že je to dobrý marketingový tah. Fakt. Opravdu nás to nakoplo skončit to.“ Tak uvidíme, jestli si to hairrocková legenda ještě časem nerozmyslí.


Slayer

Thrashmetalová veličina oznámila odchod do důchodu po 37 letech své existence. Momentálně jsou Slayer na turné nazvaném The End Is Near a není pochyb o tom, že bude komerčně úspěšné. Uvidíme, jestli Kerry King & Tom Araya nakonec dodrží svoje slovo. Vždyť každá slavná kapela si může nakonec najít záminku, proč se dát znovu dohromady – připomenout si rok založení, vydání kultovní desky, nebo se sejít na Live Aid jako kdysi Led Zeppelin (pravda, pro Slayer by to byla velká výzva).

Tagy Ozzy Osbourne Slayer Phil Collins Judas Priest Rainbow Nine Inch Nails Mötley Crüe

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY