Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Test sedmi produktových verzí distortionu Boss DS-1

Oranžový pedál DS-1, který firma Boss uvedla na trh v roce 1978, představuje v kategorii distortionů nejprodávanější model na světě. Dnes už naprostá klasika, kterou mají či měli ve svém pedalboardu mimo jiné i hráči jako Joe Satriani, Steve Vai, Mike Stern, Robert Smith či Kurt Cobain, prošla za více než 40 let existence poměrně nenápadným vývojem, jenž se příliš nedotknul designu tohoto efektu, ale především obvodů, přesněji řečeno jejich čipu, kdy první edice využívala varianty Toshiba, následně nahrazené operačními zesilovači typu ROHM s nižším šumem, a poté modely Mitsubishi.

Spousta kytaristů sice dnes přísahá na ranou sérii DS-1 z konce sedmdesátých let, ale stejně jako u většiny jiných věcí zde mnohdy platí „co člověk, to názor“. Zvukové rozdíly mezi jednotlivými produktovými verzemi se rozhodl zmapovat kytarista a youtuber Andy z YT-kanálu TheGuitarGeek, a to prostřednictvím videa demonstrujícího sound celkem sedmi provedení DS-1, zastoupených originální a nejvíce ceněnou variantou V1 1979, pozdějším modelem V1 1983 a verzemi V2 1998, V3 2006, DS1-4A 2017, V5 2022 a nejnovějšího přírůstku DS-1w Waza Craft (r. 2022).

Tagy boss Boss DS-1 Boss DS-1-4A 40th Anniversary Boss DS-1W

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY