Přejít k hlavnímu obsahu
Jiří Pospíšil - Čt, 19.11.2015 - 11:00

Test 6+1 komb do 6000: Hughes & Kettner Edition Blue 30

Druhé kombo z testovacího seriálu je Hughes & Kettner Edition Blue 30 . Co nám přinese modrá záře nad zkušebnou?

Kettner působí velmi kompaktně a bytelně. Hodně tomu přispívá téměř dokonalý černý potah, uzavřená konstrukce a po zapnutí i modré podsvícení horního ovládacího panelu. Ano, tady je přístup k ovládacím prvků řešen vrchním panelem. A musím říct, že je to pohodlnější než tradiční přední panel. Ten obsahuje tradiční ovladače pro oba dva kanály.

Sekce kanálu Clean má vlastní Volume, což je vlastně ovladač Gainu. Sekce kanálu Lead má ovladače Gain a Master. Pak je tu společný třípásmový ekvalizér. Následuje sekce Master s ovladači Reverb a Master (pro celkovou hlasitost). Celé nám to uzavírá zdířka pro FootSwitch a výstup na sluchátka. Zapomněl jsem ještě tlačítko pro přepnutí kanálu.

Co nám tu schází? Vypínač napájení! Ten najdeme zezadu společně s efektovou smyčkou (Line In, Line Out) a vstupem pro CD (proč zase cinch?). Repro tady neuvidíme, ale mělo by se jednat o 10“ Celestion Rockdrive. A kde je výstup pro externí repro? Není! Díky tomu využijete plných 30 W bez dalších přídavných boxů.

Kroutíme, čím se dá

Opět jednoduché ovládání, ale úplně jiný výsledek. Zatímco Laney LX35R šlo spíš do středních frekvencí, tady je to „moderní“ zvuk plný basů a výšek. To vše samozřejmě v rámci konstrukčních možností komba. I přes relativně malý výkon nezní špatně.

Mně sedlo nejvíc nastavení: Volume – 12h, Gain – 1h, Master – 12h, Bass – 1h, Middle – 11h, Treble – 3h, Master – 12h, Reverb – 8h.

Kettner se chová stejně jako celá série Attax. Čistý kanál jde nastavit od čistého až po hodně slušný Crunch. Tady zkreslený kanál začíná a končí až v opravdu hustém zkreslení, kde se už samozřejmě čitelnost vytratí. Můj setting nám vykouzlil čistý kanál s krásným, trochu špinavým zvukem, který při zabrání pravačkou (pro leváky levačkou) přejde do příjemné saturace. Zkreslený už je mírně komprimovaný, ale stále přiměřeně čitelně zkreslený. Hezky reaguje na styl a sílu hry.

Opravdu mě ten zkreslený kanál dostává. Tedy i když můj Attax 50 zní trochu jinak, spíš středově, tak hustou omáčku, co se valila s komba, jsem si opravdu užíval. Nechce se ani věřit, že je to tranzistorové kombo. Do sluchátek to ovšem nezní až tak super. Výsledek se hodně blíží předchozímu Laney LX35R.


Můj pohled na věc:

Vzhled: 90 %
Ovládání: 80 %
Čistý zvuk: 80 %
Zkreslený zvuk: 90%
Sluchátka: 40 %
Celkem: 80 %

Přiznám se, že v tomto jsem možná trochu zaujatý, protože zesilovače této značky mě následují většinu mého hudebního života. Prostě mi sedí. Kombo je hodně podařené, ostatně jako většina produkce Hughes & Kettner, a chce směřovat do těžkotonážních vod.

Do pokojíčku je super, ale obávám se, že metalový bubeníci se s tím „nes.rou“. A tady toho moc neuslyšíme. Radši bych se asi z této série podíval po silnějším bráškovi Edition Blue 60, který je o cca tisícovku dražší, ale 12“ repro a dvojnásobný výkon určitě oceníte. Navíc, proč jen tu narážím na cinche a 6,3 mm výstupy na sluchátka...

Tagy malá komba
Na kytaru hraju od roku 1999 a prošel jsem několika více či méně průraznými skupinami jako Nexu.s, Black Hand... Aktuálně hraju v punkrockové skupině Vernus. Rad si poslechnu skupiny jako Dream Theater, Arakain, Linkin Park, Doga, Stromboli, Yngwie Malmsteen, Iron Maiden, U2,…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY