Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Terry Kath Telecaster z Fender Custom Shopu

Fender Custom Shop postavil repliku nástroje, používaného kytaristou skladatelem a zakládajícím členem známé rockové kapely Chicago Terrym Alanem Kathem (1946 – 1978). Model s označením Fender Terry Kath Telecaster ctí všechny modifikace, které si Kath, jehož Jimi Hendrix kdysi uvedl jako svého nejoblíbenějšího kytaristu, na tomto nástroji z šedesátých let nechal v průběhu času provést, a stavby limitované edice se ujal renomovaný kytarář Dennis Galuszka.

Kath byl na Telecasteru 1966 údajně tak závislý, že si při cestování letadlem kupoval místenku jen pro tento nástroj, místo aby ho svěřil nosičům zavazadel letecké společnosti nebo některému z techniků doprovodného týmu kapely Chicago. Tento talentovaný muzikant byl ve své době i významným inovátorem, experimentujícím s neortodoxními konfiguracemi kytar a zesilovačů, pomocí nichž vytvářel ohromující, předtím nikdy neslyšené kytarové tóny.

O vznik speciální kolekce se zasloužila i Kathova dcera, Michelle Kath Sinclairová: „Na tento okamžik se čekalo dlouho. Když jsme natáčeli dokumentární film o mém otci (Chicago: The Terry Kath Experience z roku 2016), nevěděli jsme, kde se kytara nachází, a tak se z filmu stal téměř hon na zmíněný Telecaster. Nakonec jsme ho našli v domě mého dědy; všechny kytarové kufry označil štítky a na tomhle stálo 'Terryho oblíbená'. Nalezení této kytary pro mě znamenalo všechno, protože díky ní mám pocit, že mám u sebe kus jeho ikony.“

Fender Terry Kath Telecaster má korpus ze dvou kusů výběrového jasanu s úpravou ve stylu Heavy Relic '52 v patinované bílé barvě a stejnou procedurou prošel také chromovaný a niklovaný hardware, včetně rovně řezaného javorového krku s custom profilem a hmatníku ze stejného materiálu o radiusu 7.25 palců, osazeného 21 středně silnými pražci a ořechem z pravé kosti širokým 42 mm.

Reinkarnace Kathova Telecasteru nese identické samolepky i šedou gaffu, kryjící na zadní straně těla také otvor pro vibrato Synchronized s blokovými kameny, jež si Kath nechal nainstalovat místo klasické telecasterovské kobylky. Ladění obstarávají celokovové strojky Schaller M6 Mini doplněné trojicí křídlových srážečů strun. Zvolen byl single coil Custom Shop Hand-Wound '67, usazený v uříznuté vaničkové základně původní kobylky, a u krku najdeme humbucker Curtis Novak Custom Terry Kath. Ovládání sestává ze společné hlasitosti, clony a třípolohového switche.

Oficiální cena vzpomínkového modelu Fender Custom Shop Terry Kath Telecaster, jenž bude k dispozici v sérii čítající pouhých 50 kusů, byla v případě evropského trhu stanovena okolo hranice 21000 eur. Součástí dodávky je luxusní pevné pouzdro, nástrojový popruh a samozřejmě certifikace.

Tagy Fender Fender Terry Kath Telecaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY