Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 10.11.2021 - 10:00

Synthové moduly Roland JD-08 a JX-08 z kolekce Boutique

Roland zařadil do speciální edice Boutique dvojici nových syntezátorových modulů JD-08 a JX-08, jejichž  architektura i zvuková paleta vychází z populárních synthů JD-800 a JX-8P, které pomáhaly definovat hudbu osmdesátých a devadesátých let. Obě hardwarové reprodukce slavných předchůdců jsou softwarově řízené, využívají obdobný engin jako virtuální ZEN-Core či firemní plug-in verze, a lze k nim samozřejmě připojit volitelnou klaviaturu nebo dokovací stanici, čímž se z modulů stávají plnohodnotné standalone nástroje.

Roland JD-08 nabízí všechny originální presety modelu JD-800, ovšem kapacita paměti byla oproti předloze navýšena na 256 míst. Vývojáři integrovali také nové tahové fadery do sekce Palette, které ve výchozím nastavení poskytují kontrolu nad úrovní čtyř tónů, ale lze je také nasměrovat na libovolný parametr.

Přidán byl dvoukanálový polyfonní (čtyřhlasý) sekvencer s 64 kroky, umožňující přístup ke dvěma různým presetům, takže bi-timbrální „nula osmička“ je schopna částečně pracovat na bázi grooveboxu. Plně zachovány byly jednotky LFO, WG, Pitch, TVF, TVA ENV a efektový blok obsahuje distortion, phaser, spectrum, enhancer, delay, chorus a reverb.

Na zadní straně šasi najdeme posuvný síťový spínač, potenciometr celkové hlasitosti, DIN konektory MIDI In/Out, minijackové stereofonní zdířky pro sluchátka, audio výstup a Mix In. Nechybí audio/MIDI port USB-C, jenž slouží zároveň k napájení, a na hlavním panelu je umístěn monofonní synchronizační vstup pro externí clock. Přísun potřebné energii lze řešit také čtveřicí tužkových AA baterií – alkalické články jsou součástí balení.

Roland JX-08 je obdobně jako JD-08 vybaven bankou s 256 presety, včetně všech 32 patchů původního hybridního (analog/digital) syntezátoru a stovky nových předvoleb. Opět byl přidán čtyřhlasý duální sekvencer a tentokrát i arpeggiator. Efektová sekce disponuje 18 efekty, z nichž některé jsou v sérii nástrojů řady Roland Boutique k dispozici poprvé.

Kromě reverbu a tří typů chorusu lze zvuk obohatit a upravit delayem (4 x), frekvenčním filtrem, pitch shifterem (2 x), phaserem (2 x), Lo-Fi kompresorem nebo nakreslit overdrivem, bit crusherem či fuzzem. Konektivita je identická jako u verze JD-08 a stejný je i způsob napájení. Při použití Ni-MH baterií s kapacitou 1900 mAh udává výrobce průměrnou výdrž cca 6 hodin nepřetržitého provozu.

Programování staršího polysynthu JX-8P z roku 1985 nebylo úplně snadnou záležitostí, proto výrobce před lety navrhl z dnešního pohledu poměrně rozměrnou programovací stanici PG-800, která tento neduh alespoň částečně eliminovala. V případě modulu JX-08 je už programovací jednotka vestavěna a umožňuje rychlou intuitivní editaci.

Roland JD-08 s rozměry 300 x 128 x 49 mm a váhou 840 g i varianta JX-08 o rozměrech 300 x 128 x 47 mm a hmotnosti necelých 900 g by měly dorazit na trh v lednu příštího roku. Evropská cena modulů by se měla pohybovat shodně okolo hranice 400 eur.

Tagy Roland Roland Boutique JD-08 Roland Boutique JX-08

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY