Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Čt, 30.05.2019 - 09:30

Supro Blues King 12: vintage až za hrob

Kytarové zesilovače Supro se rychle etablovaly i na našem trhu a jejich hlavní devízou je zejména špičkový zvuk, vynikající kvalita zpracování a v neposlední řadě i přijatelná cena. Vintage kombo Supro Blues King 12 vám navíc jako příjemný bonus, nabízí výlet do časů dřevního rock´n´rollu.

Jak to vypadá?

Elegantní černá skříň komba vzdáleně připomíná staré rádio nebo s přimhouřením oka i hodně starý televizor. A to byl zřejmě i záměr výrobce, neboť toto kombo má být tak vintage, jak to jen jde – a možná ještě o kousek dál. A povedlo se... Od pohledu je vám jasné, že tohle kombo bude doma spíše v čistých a lehce zkreslených rejstřících, než v nějakém hi-gainovém běsnění. Jednoduchý a přehledný ovládací panel, 12" reproduktor Custom Supro, 15 W výkonu, jedna lampa 12AX7 v předzesilovači a jedna 6L6 v koncovém zesilovači, analogový pružinový reverb, efektová smyčka, linkový výstup a vstup pro footswich. V jednoduchosti bývá síla – pojďme si tedy vyzkoušet tu sílu v praxi.


Jak to hraje?

Jedná se o jednokanálové kombo a jeho čistý zvuk lze upravovat nejen pomocí klasického ekvalizéru, ale také pomocí přepínačů Gain a Boost. Čistý zvuk je kultivovaný, osobitý a díky lampám má krásný teplý, kulatý charakter. Pokud výrobce kombo prezentuje jako echt vintage, tak ten zvuk starých aparátů je zde skutečně až hmatatelný. Zvuku nechybí dynamika ani dravost a například funky beglajty z něj lezou úplně samy.

Při použití přepínače Boost se zvuk charakterově prakticky nezmění, ale pouze se slyšitelně nakopne signál, což je ideální pro střídavé hraní doprovodů a sól. Naopak při použití přepínače Gain se do zvuku přidá zkreslení, ovšem i to je „pure vintage“, a tudíž vhodné spíše pro blues, rock´n´roll či country. Nezkoušel jsem do signálové cesty zařadit nějakou „ostřejší“ krabičku, ale kombo by si s ní asi poradilo. Mně se ovšem líbil zvuk komba samotného, s nímž se i přes jednoduchou výbavu dalo pracovat velmi slušně. Reverb zní hodně přirozeně a rovněž příjemně vintage.

Závěr

Ať již patříte mezi příznivce vintage stylu nebo ne, tohle kombo učaruje zejména těm hráčům, kteří preferují spíše čistý, nebo jen lehce zkreslený zvuk. I přes svých 15 wattů výkonu je dostatečně hlasité a zkušebnu či malý klubík uhraje s přehledem. Využití nalezne ale samozřejmě i také jako kombo pro domácí cvičení, nahrávání či jamování. Navíc, za cenu necelých 18 tisíc korun a vzhledem ke svým kvalitám, asi nebude mít příliš konkurentů.

Tagy Supro Supro Blues King 12
Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY