Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Suhr Shiba Drive: plně podřízeno funkčnosti

Že jsou výrobky firmy Suhr na špičkové úrovni je známý fakt. Nejinak je tomu i v případě efektových pedálů. Suhr Shiba Drive je navíc učebnicovým příkladem jak má vypadat kytarový efekt, kde je vše podřízeno maximální využitelnosti a funkčnosti. Prostě ať kroutíte jak kroutíte, pořád to zní skvěle a hlavně použitelně.

Jak to vypadá?

Jednoduše, elegantně, lákavě. Jsem zastáncem teorie, že v hudbě a u hudebních nástrojů mnohdy méně znamená více a tak dávám přednost i jednoduše vypadajícím aparátům a krabičkám. Suhr mě tedy od počátku nadchl svojí strohostí a jednoduchostí. Trojice potenciometrů Drive, Level a Tone o jejichž funkcích nemůže být pochyb, třípolohový miniswitch určující charakter zkreslení, nášlapný spínač a malá led kontrolka, toť na první pohled vše. Při ohledání bočních stran nalezneme kromě vstupu a výstupu ještě vstup pro adaptér a FX link, neboli vstup pro připojení externího ovladače efektu.

Efekt je samozřejmě vybaven true bypass obvodem a velmi užitečnou funkcí monitorování stavu baterie. Pokud tato funkce vyhodnotí kapacitu baterie jako nedostatečnou pro správnou funkci efektu, přepne jej automaticky do true bypass režimu, při kterém krabičku sice nemůžete dále používat, ale signál přes ni dále prochází a umožní vám tak dohrát skladbu i ve chvíli, kdy by vám jiná krabička prostě přestala hrát a tím vyřadila z provozu celý signálový řetězec.

Jak to hraje?

Žádné brutální zkreslení od této krabičky nečekejte. Zato kultivovaného a příjemného drivu vám nabídne až za plot. A pokud budete krotit své vášně u ovladače Drive, můžete Suhr Shiba skvěle využít i jako nakopávadlo pro lampový zesilovač. Zvuk se příjemně zahustí, zpevní a začne se více táhnout za rukou.

Pokud chcete ale krabičku využívat jen k tomu, k čemu byla stvořena, tedy jako overdrive, možností máte nepočítaně. Součinnost potenciometrů Drive a Level funguje ukázkově a zvuk je dynamický, teplý a krémový tak, jak se dalo čekat. S přibývajícím drivem se zvuk stává trochu drzejší a sprostší a jen těžko bych hledal některý z klasických overdrivů, ke kterému bych ho přirovnal. Suhr si jde svou vlastní cestou, což je samozřejmě dobře.

Přepínač Smooth vám rozšíří možnosti pohrát si se zvukem. V pozici nalevo nalezneme mód využitelný především pro kytary osazené single-coil snímači, kterým dodá na vřelosti. Ve střední pozici se nachází mód, který produkuje přirozeně znějící overdrive a v pozici napravo nalezneme lehce nadupanější mód, jako stvořený pro hutné (nikoliv však vysloveně metalové) riffy.  

Závěr

Je nasnadě, že takto kvalitně zpracovaná a hlavně co do funkčnosti a zvuku plně profesionální krabička nebude za pár korun, ale i těch zhruba pět a půl tisíce korun českých mi stále připadá jako cena úměrná kvalitě. Navíc tuhle krabičku určitě nebudete chtít po nějaké době vyměnit za jinou, protože i přes svůj strohý zjev a jednoduchost nabízí hodně širokou škálu zvukových barev a nastavení, které vás díky svým kvalitám hned tak neomrzí.

Tagy Suhr Suhr Shiba Drive

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY