Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 10.09.2021 - 00:01

Stylové kapodastry Fender / Kyser „Classic Colors“

Dvě legendární značky. Čtyři legendární povrchové úpravy. Těmito slovy uvedly společnosti Fender a Kyser na trh novou řadu kapodastrů ze speciální edice Classic Colors určené pro elektrické kytary. Kapodastry, využívající systém Quick-Change umožňující rychlou obsluhu, jsou nabízeny v tradičních barvách Butterscotch Blonde, Daphne Blue, Surf Green a Olympic White, přesně kopírujících odstíny po léta používané u el. kytar a baskytar Fender.

Aby bylo dosaženo odpovídajícího odstínu barev, kterými dílny Leo Fendera už v 50. a 60. letech opatřovaly Stratocastery, Telecastery, Jazzmastery a další nástroje, byl pro správné tónování výsledného laku použit precizní patentovaný systém Kyser ColorMatch Process, spočívající ve znovuvytvoření klasických barev Pantone pomocí nejmodernější fotospektrometrie a následném přizpůsobení a porovnání odstínů s několika vintage i moderními kytarami Fender.

Vzhledem k tomu, že daná produktová řada míří především na elektrické kytaristy, došlo ke změně tvaru přítlašné pryže, která dostala radius 9.5 palců. Rozměr odpovídá zaoblení hmatníku současných Fenderů a zároveň by měl být dostatečně kompatibilní s vintage nástroji vybavenými hmatníky s poloměrem 7.5 palců, klasickými Gibsony využívajícími rozměr 12 palců, či s moderními superstraty, u nichž často najdeme ploché hmatníky o radiusu 14 palců a výše.

Zmíněné zaoblení 9.5 palců bylo schváleno na základě dlouhodobých testů firmy Kyser, která tento důležitý prvek, zaručující přesně směrovanou tenzi čelistí kapodastru bez rozlaďování nebo drnčení strun, zkoušela na mnoha modelech kytar různých výrobců. Při vývoji tohoto produktu byly samozřejmě zohledněny i názory, připomínky a zkušenosti erudovaných hráčů, kterým prototypy kapodastru poskytly společnosti Fender a Kyser k vyzkoušení v praxi.

Stylové kapodastry ze speciální kolekce Fender x Kyser Classic Colors jsou prodávány oběma výrobci, což potvrzují také rozdílná loga na tělech modelů z této designové edice. Oficiální cena byla v případě americké části trhu nastavena těsně pod hranicí 30 dolarů, což za kvalitní „kapo“ není přehnaná částka.

Tagy Fender Kyser Fender / Kyser „Classic Colors“

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY