Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Strymon Iridium: pedálový amp modeling a speaker emulator

Modeling kytarových aparátů a boxů je nedílnou součástí řady multiefektů z produkce tradičních značek. Na tento trend zareagovala i americká firma Strymon, která představila hybridní pedál Iridium, nabízející kvalitní emulace známých zesilovačů doplněné speaker simulatorem využívajícím IR impulsy o délce 500 ms.

Výrobce použil u novinky novou technologii Matrix Modeling, věrně zachycující charakter trojice virtuálních aparátů, volitelných páčkovým přepínačem Amp. Mod Round je postaven na zvuku komba Fender Deluxe Reverb, režim Chime přináší typický sound komba Vox AC30 a poloha Chime aktivuje rejstřík založený na zesilovači Marshall Plexi Super Lead 1959.

Pomocí spínače CAB s mody a, b, c lze ke každému zesilovači přiřadit jeden z trojice kabinetových stereo impulsů uložených v bance s celkem devíti presety (Deluxe Reverb, Blues Junior, AC30 2x12, Mesa 4x12 Marshall 8x12 Alnico apod.). Navíc pomocí softwaru Strymon Impulse Manager je možno do Iridia nahrát i vlastní vzorky.

Vedle zmíněných spínačů je hlavní panel osazen ovladači Drive, Level, třípásmovými korekcemi a rotačním přepínačem Room se třemi typy ambientu (small, medium, large) kombinujícími impuls o délce 256 ms s algoritmy firemního reverbu. Před modelingovou DSP jednotkou je zařazen obvod analogového JFET preampu se zdvihem až 22 dB, což příznivě ovlivňuje dynamickou odezvu.

Pravý footswitch aktivuje efekt, levý spínač Fav slouží k výběru oblíbeného presetu, konektivita sestává ze vstupu, dvojice výstupů, zdířky pro expression pedál či MIDI kontroler a USB portu. Třípolohový switch také umožňuje volit mezi vstupními režimy Mono, Stereo nebo Sum (stereo signál je převeden na mono bázi). Na přední straně šasi je umístěn i minijackový sluchátkový výstup a napájení obstarává 9V adapter.

Amp modeler a speaker emulator Strymon Iridium nastavil díky pokročilé koncepci podpořené procesory SHARC/ARM, převodníky 24-bit/96 kHz, úložištěm pro 300 presetů (MIDI) nebo analogovým předzesilovačem nový standard v dané produktové kategorii, čemuž odpovídá i cena pohybující se okolo hranice 400 dolarů.

Tagy Strymon Strymon Iridium

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY