Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 12.07.2021 - 00:01

Stratocastery a Telecastery Fender American Ultra Luxe

Edice American Ultra, nejvyšší sériově vyráběná řada kytar značky Fender, se rozrostla o speciální kolekci American Ultra Luxe (AUL), sestávající ze Stratocasteru a Telecasteru AUL a jejich moderněji koncipovaných obdob AUL FR, osazených jinými typy snímačů se silnějším výstupem a mechanikou Floyd Rose. Už tyto základní informace napovídají, že první dvojice modelů představuje další generaci klasiky, zatímco verze FR cílí primárně na hráče pohybující se v rockových či metalových vodách.

S výjimkou Telecasteru AUL s jasanovým tělem byla pro stavbu korpusů, opatřených ergonomickým spojem pro pohodlnější přístup k vyšším polohám, použita osvědčená olše, javorové krky dostaly specifický profil Augmented-D, javorové nebo palisandrové hmatníky (podle barvy nástroje) s proměnlivým rádiusem 10 – 14 palců mají pečlivě zakulacené hrany a 22 pražců medium jumbo z nerezavějící oceli.

U variant AUL byl zvolen nultý pražec ze směsi TUSQ, Stratocaster disponuje vibratem Deluxe Synchronized se zasouvací bezzávitou hřídelí, uzamykatelnými ladicími strojky a třemi bezšumovými singly Ultra Noiseless Vintage Strat. Tradičně řešenou elektroniku doplňuje switch S-1, jenž v pozicích 1 a 2 aktivuje ještě krkový snímač. Telecaster AUL se může pochlubit dvěma snímači Ultra Noiseless Vintage Tele, přepínač S-1 tentokrát zapojuje oba singly do sériového modu a kobylka American Tele je osazena kameny ve formě pochromovaných mosazných bloků.

Rockověji orientovaná dvojice Fender American Ultra Luxe s uzamykatelným vibratem Floyd Rose Original je v případě Stratocasteru vybavena kobylkovým humbuckerem Ultra Double Tap doplněným středním a krkovým singlem Ultra Noiseless Hot Strat, kromě zámků nultého pražce jsou uzamykatelné i strojky s odstupňovanou výškou centrálních trnů a bezchybné uložení strun navíc jistí trámcový srážeč. Spínač S-1 volí režim pro rozepnutí cívek kobykového snímače. Telecaster AUL FR s bílou lemovkou hran těla se odlišuje dvěma humbuckery Custom Double Tap.

Oficiální české ceny a barevné úpravy jednotlivých modelů ze série Fender American Ultra Luxe jsou následující: Starocaster AUL – 2-Color Sunburst, Plasma Red Burst i Telecaster AUL – Transparent Surf Green 2-Color Sunburst s černě lakovanými hlavicemi lze pořídit za cca 58000 Kč, verze AUL Floyd Rose v provedení Black nebo Silver vyjdou na přibližně 60000 Kč. K nástrojům je dodáváno pevné pouzdro, servisní klíče a další doplňky.

Tagy Fender Fender American Ultra Luxe Stratocaster Fender American Ultra Luxe Telecaster Fender American Ultra Luxe Stratocaster FR Fender American Ultra Luxe Telecaster FR

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY