Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 12.07.2021 - 00:01

Stratocastery a Telecastery Fender American Ultra Luxe

Edice American Ultra, nejvyšší sériově vyráběná řada kytar značky Fender, se rozrostla o speciální kolekci American Ultra Luxe (AUL), sestávající ze Stratocasteru a Telecasteru AUL a jejich moderněji koncipovaných obdob AUL FR, osazených jinými typy snímačů se silnějším výstupem a mechanikou Floyd Rose. Už tyto základní informace napovídají, že první dvojice modelů představuje další generaci klasiky, zatímco verze FR cílí primárně na hráče pohybující se v rockových či metalových vodách.

S výjimkou Telecasteru AUL s jasanovým tělem byla pro stavbu korpusů, opatřených ergonomickým spojem pro pohodlnější přístup k vyšším polohám, použita osvědčená olše, javorové krky dostaly specifický profil Augmented-D, javorové nebo palisandrové hmatníky (podle barvy nástroje) s proměnlivým rádiusem 10 – 14 palců mají pečlivě zakulacené hrany a 22 pražců medium jumbo z nerezavějící oceli.

U variant AUL byl zvolen nultý pražec ze směsi TUSQ, Stratocaster disponuje vibratem Deluxe Synchronized se zasouvací bezzávitou hřídelí, uzamykatelnými ladicími strojky a třemi bezšumovými singly Ultra Noiseless Vintage Strat. Tradičně řešenou elektroniku doplňuje switch S-1, jenž v pozicích 1 a 2 aktivuje ještě krkový snímač. Telecaster AUL se může pochlubit dvěma snímači Ultra Noiseless Vintage Tele, přepínač S-1 tentokrát zapojuje oba singly do sériového modu a kobylka American Tele je osazena kameny ve formě pochromovaných mosazných bloků.

Rockověji orientovaná dvojice Fender American Ultra Luxe s uzamykatelným vibratem Floyd Rose Original je v případě Stratocasteru vybavena kobylkovým humbuckerem Ultra Double Tap doplněným středním a krkovým singlem Ultra Noiseless Hot Strat, kromě zámků nultého pražce jsou uzamykatelné i strojky s odstupňovanou výškou centrálních trnů a bezchybné uložení strun navíc jistí trámcový srážeč. Spínač S-1 volí režim pro rozepnutí cívek kobykového snímače. Telecaster AUL FR s bílou lemovkou hran těla se odlišuje dvěma humbuckery Custom Double Tap.

Oficiální české ceny a barevné úpravy jednotlivých modelů ze série Fender American Ultra Luxe jsou následující: Starocaster AUL – 2-Color Sunburst, Plasma Red Burst i Telecaster AUL – Transparent Surf Green 2-Color Sunburst s černě lakovanými hlavicemi lze pořídit za cca 58000 Kč, verze AUL Floyd Rose v provedení Black nebo Silver vyjdou na přibližně 60000 Kč. K nástrojům je dodáváno pevné pouzdro, servisní klíče a další doplňky.

Tagy Fender Fender American Ultra Luxe Stratocaster Fender American Ultra Luxe Telecaster Fender American Ultra Luxe Stratocaster FR Fender American Ultra Luxe Telecaster FR
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY