Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

The Story Of The Dark Side Of The Moon: dokument k 50. výročí slavného alba

Skupina Pink Floyd oznámila koncem minulého měsíce vydání remasterované verze přelomového alba The Dark Side Of The Moon, které letos slaví půlstoletí. Jeden z nejprodávanějších titulů všech dob doprovází také patnáctiminutový dokument, jenž kapela umístila na YouTube. Původní album vznikalo v sedmdesátých letech částečně během živých vystoupení a několik měsíců před začátkem nahrávání kapela premiérově představila ranou verzi suity v londýnském Rainbow Theatre.

Materiál byl nahrán v letech 1972 a 1973 ve studiích EMI (nyní Abbey Road) v Londýně. Ikonický obal, který zobrazuje hranolové spektrum, navrhl Storm Thorgerson ze společnosti Hipgnosis a nakreslil George Hardie. Desky The Dark Side Of The Moon se po celém světě prodalo více než 50 milionů kopií.

Nový deluxe box set obsahuje CD a vinyl v podobě remasteru plus Blu-Ray + DVD audio s původním 5.1 mixem a zvukově modernizovanou stereo verzí.  Set obsahuje i další nový Blu-ray disk s mixem Atmos a CD + LP The Dark Side Of The Moon - Live At Wembley Empire Pool, London, 1974 (remastered 2023). Vydavatelství Thames & Hudson také připravilo knihu o velikosti LP, obsahující dosud nezveřejněné fotografie pořízené během turné The Dark Side Of The Moon v letech 1972 – 1975.

V rámci oslav 50. výročí vydání tohoto alba Pink Floyd také vyzývají novou generaci animátorů, aby se přihlásili do soutěže o vytvoření videoklipů k libovolné z deseti skladeb kultovního počinu. Vítěze vybere odborná porota, v níž zasednou Nick Mason (bubeník Pink Floyd), Aubrey "Po" Powell (kreativní ředitel Pink Floyd) a zástupci BFI (Britský filmový institut). Uzávěrka přihlášek je 30. listopadu 2023. Chcete-li se přihlásit a získat další informace, navštivte web kapely.

Tagy Pink Floyd Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY