Přejít k hlavnímu obsahu
Hudbu nechává David Gilmour nedořečenou, plynoucí v čase a bez vysvětlení. | Foto: Archív autora
Hudbu nechává David Gilmour nedořečenou, plynoucí v čase a bez vysvětlení. | Foto: Archív autora
Martin Hošna -

The Orb s Davidem Gilmourem hypnoticky sní

Přepracovanou suitu z roku 2010 znovu vydali elektroničtí The Orb spolu s kytaristou Davidem Gilmourem (Pink Floyd). Výsledkem je ambientní hypnotické dílo, v němž to hudebními barvami a zvukovými efekty jen hýří.

Původní album Metallic Spheres se zrodilo náhodou. Společná hudební pouť začala začala roce 2009, kdy David Gilmour nahrál skladbu Grahama Nashe Chicago/Change The World. Tento singl, jenž získal auru vzdoru proti vydání britského hackera Garyho McKinnona, představoval hvězdnou sestavu včetně Chrissie Hynde, Boba Geldofa a samotného McKinnona.

Tím však spolupráce zdaleka neskončila. Ambientní průkopníci The Orb a producent Youth se rozhodli skladbu remixovat. David Gilmour dorazil do studia Youth a společně natočili dvě ambientní suity – osmadvacetiminutovou Metallic a dvacetiminutovou Spheres, z nichž nakonec vzniklo Metallic Spheres, přirovnávané jako kříženec soundtracků k filmům Blade Runner a Wish You Were Here od Pink Floyd. Album si získalo respekt také kvůli své revoluční zvukové technologii 3D60 Audio.

Přepracované album Metallic Spheres In Colour zní chladněji než původní originál, září ale barvami po vzoru poslední instrumentální desky Endless River od Pink Floyd. Jako by The Orb se vrátili v čase na začátek své kariéry, kdy zkoumali svoji rave trať a poté koketovali s technem. Náměsíčné kosmické rytmy dohromady s Gilmourovou virtuózní kytarou vytvářejí dojem melodických běhů. Dramaticky kouzlí futuristické obrazy, na nichž malují hluboká údolí i vysoká pohoří.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Metallic Spheres In Colour je deska určená jak k hluboké hudební koncentraci, tak i jako hudba na pozadí. Gilmourova kytara a beaty The Orb si zdánlivě nerozumí, přesto tvoří vlastní řád a smysl. Jemné a mírné tóny zapadají přesně do hudebních zremixovaných epopejí, Gilmour pro zpestření používá sem tam pedal nebo efekt whammy. Hudbu nechává nedořečenou, plynoucí v čase a bez vysvětlení. Psychedelické jamy jsou ostrouhány ve prospěch pulsujících rytmů, výsledkem ale je, že se samotný čas jakoby zpomaluje, oddaluje percepci a je jen na nás, do jaké míry se ponoříme do zvuku.

The Orb, David Gilmour - Metallic Spheres In Colour

The Orb, David Gilmour – Metallic Spheres In Colour

Sony Music, 00:40:02

ambient

80 %

Tagy David Gilmour The Orb Pink Floyd Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY