Přejít k hlavnímu obsahu
Echonaut. Zdroj: Echonaut.cz
Echonaut. Zdroj: Echonaut.cz
Veronika Wildová -

Soutěže kapel: mají v dnešní době ještě smysl?

Ve středu 22. května v pražském Music City Clubu proběhlo finále hudební soutěže kapel Šance Muzikus. Soutěžilo se o více než 40 slotů na českých festivalech včetně zářijového Festiwallu. V porotě finálového večera seděli samotní organizátoři festivalů a vybírali si kapely na základě jejich živého vystoupení. Večer ovládli Echonaut a Idio&Idio, ale i ostatních osm kapel si na některém z festivalů zahraje. Co soutěže pro kapely přináší pořadatelům a co kapelám? Mají i neznámé kapely možnost vyhrát?

Každé jaro pořadatelé festivalů vyhlašují soutěže kapel, aby dali příležitost i těm méně známým a doplnili program. Některé soutěže jsou založené na hlasování fanoušků na sociálních sítích, což přináší publicitu i festivalu. Jiné, jako třeba Porta, Skutečná Liga, Jednou ranou na Sziget a podobně, vybírají vítězné kapely na základě živého hraní. Pro pořadatele to znamená víc práce, ale je to nesrovnatelně větší zábava.

S kapelou už jsme takových soutěží prošli několik. Asi největší českou soutěží kapel založenou na živém hraní je Skutečná liga – v základních kolech před porotou hraje každá kapela, která se přihlásí a dorazí na zarezervovaný hrací slot. Bitva o přízeň fanoušků přichází až v dalších kolech, kde o postupu kromě hlasů poroty rozhodují i hlasy fanoušků na sociálních sítích.

Naopak soutěží, kde o postupujících rozhoduje jen porota, je Porta – zaměřená především na folkové a country kapely a písničkáře. Vítězné kapely hrají na festivalu Porta, a vzhledem k dlouhé tradici festivalu mají šanci i kapely, které spolu hrají desítky let.


Šance Muzikus, podobně jako Skutečná liga, kombinuje při hodnocení hlasy poroty i fanoušků. Unikátní je v tom, že na finálový večer přijede ne jeden, ale hned několik zástupců různých českých festivalů, kteří si kapely poslechnou, obodují a nabídnou jim hrací časy. Kapely si tak můžou zahrát na Rock for People, Sázavafestu, Přeštěnicích a mnohých dalších. Vloni jsme se zázrakem, požehnáním Bohů a účinkem našeho singlu Krásnější ženy dostali do finále my, a měli jsme díky tomu s kapelou léto snů.

Letos byl jedním z porotců i vynikající zvukař Michal Samiec, který vybíral 2 kapely na zářijový Festiwall, který pořádají Kytary.cz. Do oka mu padli Echonaut a Funky Chicken, a není se čemu divit – oba bandy dokázaly, že i na „amatérské“ klubové scéně existují profesionálně sehrané a energií nabité kapely, které navíc nabízí i zajímavé texty bez klišé. Do finále se z celkem 250 přihlášených kapel dostala následující jména: Echonaut, Idio&Idio, Funky Chicken, Šouflšou, Náhodný Výběr, Pamflet, Tcheichan band, Adys, Kohout plaší smrt a Vivian. Na finále jsem se přišla podívat a můžu potvrdit, že bitva to byla opravdu vyrovnaná. Všechny kapely předvedly sehrané a zábavné živé vystoupení a při nástupu na pódium a balení věcí si počínaly velmi profesionálně – celý finálový večer, složený z deseti půlhodinových hracích slotů, skončil na minutu přesně.

Soutěž pořádá nakladatelství Muzikus společně se Svazem autorů a interpretů, který se dlouhodobě snaží o podporu muzikantů. Pomáhá jim zorientovat se v legislativě, pořádá vzdělávací semináře a většina jeho členů přes rok organizuje i akce pod širým nebem, na které zvou i méně známé kapely.

Má účast na hudebních soutěžích tohoto typu pro vaši kapelu smysl? Z mého pohledu rozhodně má. Většina organizátorů se snaží kapelám dát možnost reálně se posunout. Ale i dostat se do finále takové soutěže znamená, že jste na sobě opravdu pracovali. Co všechny výše zmíněné soutěže spojuje, je veliká profesionalita všech, kteří se do finále dostanou. Přihlášených skupin bývají stovky, a není výjimkou, že se na finálových večerech potkáte s kapelami, které už za sebou mají deset let společného hraní, mnoho festivalů, jejich singly už někdy zazněly v rádiích a podobně. Takže jestli se hlásíte a uspěli jste – veliká gratulace! Dejte nám vědět do komentářů, co vám osobně soutěže kapel přinesly.

Pokud ještě váháte, doporučuji vám přihlášku příště ještě jednou zvážit. Není výjimkou, že některé kapely uspějí druhý nebo i několikátý rok, co se o vítězství pokouší. Ale není nad ten pocit, když se to konečně povede.

Tagy blog soutěže

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Veronika Wildová
Písničkářka, pianistka a frontwoman kapely Divoko. Přes den tradiční projektová řídící v IT.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY