Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 23.12.2017 - 08:00

Song z ďáblových intervalů

Kytarista Rob Scallon zveřejnil na svém Youtube profilu další lahůdku, kterou je tentokrát skladba, jejíž kytarové party jsou poskládány výhradně z tritónových postupů, což songu dodává zvláštní zvukový charakter typický pro tento interval a celkové vyznění navíc umocňuje spojení podladěného nástroje se zkresleným high-gain kanálem.

Co je to tritón?

Tritón (z řeckého tritonus) dostal název podle rozsahu tří celých tónů, které svírají dvě dané noty. Díky svému disonantnímu a "pekelnému" zvuku byl z klasické a většinou nábožensky orientované, středověké hudby v minulosti nekompromisně vykázán a na počátku 18. století si vysloužil označení "diabolus in musica" – ďábel v hudbě.

Tritónový interval zvětšené kvarty (enharmonická záměna = zmenšená kvinta) je v moderních žánrech nejen součástí některých stupnic (bluesová, celotónová, zmenšená atd.), ale objevuje se i v akordech, jako je např. dominantní septakord, u kterého tento interval vytváří souzvuk velké tercie a malé septimy, v alterovaných akordech apod. Jasně vyjádřený tritón, jenž z pozice harmonie nutí tuto složku k pohybu, tak můžete slyšet ve skladbách dlouhé řady kapel různých stylů.

Tagy humor Rob Scallon

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY