Přejít k hlavnímu obsahu
Po roce do Jámoru! | Foto: archiv Zrní
Po roce do Jámoru! | Foto: archiv Zrní
Honza Unger -

Sladkej výlet vychází v době, kdy se výletovat moc nesmí. Právě proto

Skládání songu Sladkej výlet patřilo k silnejm momentům našeho soustředění před Nebeským klidem. Popěvek s melancholickou atmosférou se nám všem líbil a ujal se ho kytarista Jukla, kterýho zasáhl nejvíc. Udělal z něj refrén, ke kterýmu dodělal akordy do slok. Všem se dařilo něco vymejšlet, ale mně to nějak nefungovalo. Nemohl jsem do slok za boha najít melodii ani text, nevěděl jsem si rady s tou veselou atmosférou.

Neinspiroval mě zvuk a nechápal jsem tu náladu. Nakonec jsem ve snaze to nakopnout uplně změnil tu původní ústřední melodii a pojal refrén veselejš (měl jsem sice vtíravej pocit, že jsem tu melodii vykradl od Arcade Fire, ale zatim jsem nepřišel na to z čeho, takže asi v pohodě). Refrén jsem měl. Nicméně se slokama jsem se trápil dál. Melodie nic, slova nic. Jediná věc z desky, kde jsem se se slovama takhle zasekl.

Všichni jsme cejtili, že k tý náladě to chce něco jednoduchýho, tanečního, ale mně všechny mý pokusy tím směrem přišly prázdný a laciný. Nakonec jsem to dohrabal do něčeho, co se dalo zkusit nazpívat, základ od kluků byl pěknej, nahrál jsem to, ale nebylo to ono. Na desku se písnička nedostala a mně pak ležela v hlavě celej rok. Kdykoli jsem se k tomu pokusil vrátit, skončilo to stejnou blbostí.

Když jsme v koronavirový izolaci dělali pro naše fanoušky Zrní je hra (hru založenou na tom, že jsme si s fanouškama každej den posílali povídání o snech, vzpomínkách, o činnostech, který nás bavjej, posílali si tipy na knížky, filmy, hudbu, my posílali naše nezveřejněný nahrávky...), poslal jsem do tý uzavřený facebookový skupiny text napsanej pod vlivem Maxe Richtera a jeho Dream 1. A asi po měsíci mě napadlo použít to do tý písničky. Pojmout ji tím pádem uplně naopak a místo stručnýho lehkýho tanečního textu tam nacpat maximum slov, co se tam vejdou, hutnejch a temnejch.

Nahrál jsem to na mobil, improvizoval melodii a ono to najednou fungovalo. Objevil se tam velkej náboj pro ten disco refrén. Získalo to energii. Klukum, včetně producentů, se to (pro mě překvapivě) líbilo a mně konečně spadl kámen ze srdce. Po roce do Jámoru! A tam jsme rovnou dotáhli ještě další dvě věci, co se nevešly na desku, Inauguraci a Milimetr, který vydáme v březnu a dubnu.

Sladkej výlet vychází v době, kdy se výletovat moc nesmí. Právě proto. Dvanáct měsíců od vydání Neposlušnosti, našeho prvního singlu k Nebeskýmu klidu. A myslim, že je to nakonec hodně dobrá písnička, mám z ní radost. Díky Juklovi za počáteční vizi, všem za trpělivost s mym hledánim a Jonatanovi s Ondrou za super zvuk. 

Tagy komunita Zrní blog

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Unger
Frontman Zrní
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY