Přejít k hlavnímu obsahu
V singlu se nám podařilo zachovat skromný ráz, v němž je zdůrazněn výrazový zpěv Jiřího Fetky. | Foto: archiv TAK CO?
V singlu se nám podařilo zachovat skromný ráz, v němž je zdůrazněn výrazový zpěv Jiřího Fetky. | Foto: archiv TAK CO?
David Hrbek -

Singlu Dveře sluší vzdušnost i fade out, do názvu zasáhla Bára Poláková

Singl Dveře je jednou z písní nové desky naší skupiny TAK CO? Pracovní název alba, které máme právě roztočené ve studiu Ziki Records, je Ministr nitra. Když autor hudby Marcel Harvánek poslal demo písně, byla zvláštně subtilní, minimalistická, byla natočená bez bicích, jen na klik. Připadalo nám, že bychom do ní instrumentálně už neměli moc zasahovat, že její naléhavosti sluší právě ten minimalistický přístup, jemné, čistě znějící kytarové vyhrávky Petra Votočka.

Píseň má dva konce. Jeden, který je dostatečně dlouhý, aby zabíral na koncertech, je to finále, kde se poprvé do bicích pořádně opře bubeník Jakub Vitásek. Na nahrávku to bylo ale moc dlouhé, a tak jsme až ve studiu poprvé sáhli k možnosti fade outu, který, jak se ukázalo, má ve skladbě v tomto provedení svoje významové opodstatnění. Také díky našemu bubeníkovi, který má rád ve skladbách vzdušnost a ke skladbě vytvořil lyric video, se nám nakonec, myslíme si, povedlo zachovat ten skromný ráz, v němž o to víc je zdůrazněn výrazový zpěv Jiřího Fetky.

Název písně se průběžně měnil. Pracovní název byl Zabouchnuté dveře, ale zdál se nám moc krkolomný. A přišel název Všechno. To slovo uvozuje refrén, několikrát se opakuje a je to výrazný moment písně. Jenže pár týdnů poté, co jsme song už začali s kapelou zkoušet, vyšlo album Báry Polákové ON/OFF, kterou máme rádi a když jí něco vyjde, hned si ho pouštíme. A na něm jsme narazili na stejnojmenný song, který jsme si nezávisle na sobě poslechli a zjistili jsme, že i ona v refrénu používá stejné slovo, ba co víc, že hudebně je to úplně stejné. Jde o dva tóny, které ono slovo podtrhují v jeho naléhavosti.

Najednou jsme stáli před problémem, zda to nezměnit, aby nás někdo nemohl osočit z plagiátorství. Ale žádné jiné tóny na toto slovo neseděly tak přesně. A tak jsme to nechali nakonec tak. Jde čistě o shodu náhod. Ale náhoda to pro nás nakonec byla vlastně příjemná. Jen jsme upustili od zamýšleného názvu a původní, pracovní název, zkrátili jednoduše na Dveře.

V tuto chvíli máme z plánovaného alba nabrané tři písně. Na albu se ocitnou již dříve vydané skladby Chodí sem i doktor Foltýn a V hotelu Belvedere, které jsme točili už pro novou desku. K poslední jmenované písni nám natočil klip Petr Salaba čistě pomocí umělé inteligence.

V mezičase ještě Petr Zikmund ze Ziki Records domíchává píseň Zpívej, kterou jsme napsali dva měsíce po smrti Davida Stypky, ale s jejím natočením a vydáním jsme z etických důvodů váhali. Nakonec se produkce tohoto songu ujal Honza Ponorka Ponocný. Na výsledek jsme hodně zvědaví. Pokud se píseň podaří, bude k ní klip, který nám zprostředkovává paní Marie Stypková, Davidova maminka.

Co se týká nejbližší budoucnosti TAK CO?, v dubnu budeme točit k novému albu podklady, v květnu zpěvy a v létě se bude deska míchat. Na podzim by mělo album vyjít. Mezitím chystáme koncerty. 18. dubna v olomouckém klubu Bounty Rock Café, kde Dveře představíme poprvé naživo, 13. června v pražském Café V lese (spolu se spřátelenou olomouckou kapelou Sugar and Spice holding company), 14. června sólo koncert v ostravském klubu Hudební bazar, v červenci opět sólový koncert v Olomouci na Poděbradech.

Zároveň se začínáme domlouvat s další spřízněnou kapelou (tentokrát z Liberce) Těla, s nimiž bychom chtěli absolvovat menší šňůru po Čechách a Moravě. A v říjnu nás čeká koncertování v Brémách a možná v Hamburku. Finále letošního koncertování bude koncert v Českém rozhlase Olomouc, který bude zároveň živě streamován.

Na čem se svou kapelou pracujete vy? Podělte se s námi a napište na mail redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Tak co?

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: Tereza Hrubá
Hraju na baskytaru a zpívám v kapele TAK CO?. Taky moderuju a píšu. Jsem lektorem Muzea umění v Olomouci a od roku 2003 jednou měsíčně moderuju talk show Scénické rozhovory.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY