Přejít k hlavnímu obsahu
Vít Vojík - St, 26.11.2014 - 09:09

Sháníte elektrickou kytaru pro začátečníky?

Nikdy nevíte, zda právě u vás doma nevyrůstá budoucí rocková hvězda. Podpořte ji v začátcích a pořiďte jí první elektrickou kytaru! Jak ovšem postupovat při výběru? Na co si dát pozor a co neopomenout? To se dozvíte v tomto článku.

Způsob nákupu

Pokud je to jen trochu ve vašich silách, zajděte si kytaru vybrat přímo na prodejnu. Vzhledem k cenové hladině, ve které se pohybujeme, je většina kytar vyráběna v Číně a kvalita se kontroluje jen vždy u "x-tého" kusu. Proto je lepší vybírat na prodejně než přes internet.

Než vyrazíte...

Před návštěvou prodejny se ale nahlédnutí do eshopu určitě nebraňte. Můžete si dopředu rozmyslet typ (tvar) kytary, osazení snímači (viz níže), cenové rozmezí a nebo dokonce i vybrat pár favoritů. Neupínejte se ale k jedné vybrané kytaře. Ač na webu mohla vypadat sympaticky, důležitější je, jak si vede doopravdy.

Snímače

Před výběrem samotné kytary, je dobré si rozmyslet, jakými snímači by ta vaše vyvolená měla být osazena. Nejrozšířenější jsou v podstatě 2 typy - "single coil" a "humbucker". O rozdílech se tu nebudu dlouze rozepisovat, nejlepší je si odlišnost zvuku poslechnout. Dobrá zpráva pro ty nerozhodnější z vás je, že existují i kytary osazené single coil a humbucker zároveň.

 

Na první pohled

Začněte tím, že zhodnotíte dílenské zpracování kytary. Všemi potenciometry by mělo jít bez problému otáčet, stejně tak s ladícími mechanikami a přepínač snímačů by měl být také bezvadný. Zkuste si i použít tremolo, pokud jím nástroj disponuje. Kytara by na vás měla zkrátka působit jako kus dobře odvedené práce.

Krk

Při normálním držení kytary pohledem shora by měl být hmatník mírně prohnutý směrem k vám. Mezi hmatníkem a strunami musí být dostatečné místo, aby struna při rozkmitání nedrhla o pražce. Způsobovalo by to nepříjemné drnčení strun. Dohmat strun lze později upravit, přesto by kytara neměla drnčet. Můžete se také podívat, zda některý z pražců nevyčnívá z krku výš než ostatní. Zapříčinilo by to stejný problém. Zaměřte se i na tvar krku. Měl by dobře padnout do ruky.

Zvuk

Prohrábněte struny a poslouchejte, jak zní kytara sama o sobě bez komba. Tímto stylem se na elektrickou kytaru samozřejmě nehraje, ale lecco to o ní prozradí. Poproste personál obchodu, aby vám kytaru zapojil do komba, a zahrajte si na ni. Ač se jedná o elektrickou kytaru, určitě začněte zvukem bez zkreslení. Také můžete vyzkoušet správnou funkčnost tremola. Pokud jste na kytaru nikdy nehráli, nebojte se požádat personál obchodu. Jistě vám rádi zahrají.

Bude to všechno?

Máte-li kytaru vybranou, zvažte i nákup příslušenství. Kabel, popruh, ladička, obal, trsátka a také v neposlední řadě kombo. To vše bude budoucí kytarista jednou potřebovat. Cenově výhodnější jsou z toho hlediska jistě tzv. kytarové komplety. Spolu s kytarou můžete v setu koupit i kombo a další příslušenství. Pro úplného začátečníka to není špatný krok, ale díru do světa s takovým vybavením asi neuděláte. Někdy obchody nabízejí také speciální akce, při kterých k vybraným kytarám můžete kombo či třeba kufr pořídit za zvýhodněnou nebo i symbolickou cenu.

Závěrem

Nepodceňujte výběr kytary. Není to jako jít si koupit dvacet deka šunky. Pokud si ovšem nedáte pozor, možná si pěknou šunku koupíte. Věřte ovšem, že si moc nepochutnáte. Je to spíše jako výběr partnerky/partnera. Jen si vemte, kolik času s ní kytarista/kytaristka stráví. Při rozhodování dejte i na instinkt a celkový pocit. Musí vám prostě padnout do noty.

Až si nějakou kytaru vyberete, další inspiraci můžete hledat v (zatím) jedenáctidílné škole Honzy Homoly...

Tagy jak na to
Stage je lajf. Není místo, kde bych se cítil víc na svém místě. Na Frontman píšu šestým rokem a od roku 2018 spravuju sociální sítě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY