Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Sběratelský komplet Fender Pinball Wizard

Kuličkové pinball automaty americké firmy Bally, založené v roce 1932, patří mezi hráči flipperu k legendárním strojům a originální kousky se na různých aukcích řadí mezi sběratelsky ceněné a vyhledávané artefakty, ke kterým se zřejmě přidá i unikátní set kytary a komba Fender Pinball Wizard, jenž se stylovými hracími skříněmi nemá společný pouze název a design.

K vytvoření speciální edice, sestávající z netradičního modelu Telecasteru Pinball, jehož výrobu si vzal na starost renomovaný kytarář Fenderova Custom Shopu Yuriy Shishkov, a lampového komba Wizard navrženého amp-designerem Jimem Dolmagem, byly totiž kromě typické grafiky použity i některé součásti ze 40 let starého automatu Bally.

Fender Custom Shop Telecaster Pinball s korpusem vyrobeným z desky hrací skříně, doplněný javorovým krkem s 21 pražci, je osazen pevnou kobylkou wraparound a jedním krkovým single coilem Fender Custom Shop Nocaster. Pozůstatky z mechanického automatu představuje i čepička potenciometru hlasitosti, pružinový odpalovač míčku, záchytné mantinely ve tvaru ploutví, velké diody a další komponenty uchycené na těle nástroje.

U komba Fender Wizard byly dřevěné části automatu použity ke stavbě kabinetu, jehož hrany lemují masivní kovové lišty, které byly dříve také součástí stroje Bally. Obvody aparátu vycházejí z modelu Fender ’57 Custom Pro-Amp s preampovými elektronkami 1x12 AY7 a 2x12 AX7, koncový stupeň využívá typ GZ34, dvojice lamp 6L6 poskytuje výkon 26 W a přenos zvuku obstarává jeden 15 palcový reproduktor Eminence.

Sestava, odkazující svým názvem také na skladbu Pinball Wizard ze čtvrtého studiového dvojalba Tommy, které britské kvarteto The Who vydalo v koncepční podobě rockové opery v roce 1969 (následně vznikla i orchestrální verze, film a muzikál), byla zatím představena jen na veletrhu NAMM a cena setu je podle oficiálních informací astronomických 80 000 dolarů, tedy v přepočtu více 1 600 000 korun.

Tagy Fender Fender Pinball Wizard

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY