Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Sandberg California ST-S HG: fendrovatější než fendr

Když se mi nedávno dostala do ruky tahle kytara, tak jsme se s mým kamarádem – kytarářem a velkým fandou značky Fender – jednoznačně shodli, že zní snad ještě o trochu víc "fendrovatě" než originál. I tak by se dal uvést Sandberg California ST-S 3TS HG MN. Kopie, která předčila originál, žák jenž překonal mistra.

Jak to vypadá?

Tvarově i konstrukčně je zde jednoznačné, kde bral německý výrobce inspiraci. Prostě Stratocaster se vším všudy. Ovšem při bližším pohledu už nalezneme jemné detaily a vylepšení, kterými se tato kytara od svého slavného vzoru přeci jen liší.

Nejprve se podívejme na materiály. Zde je to ještě pořád "klasika" – tělo olše, krk a hmatník kanadský javor. O snímání zvuku se starají tři AlNiCo singly Sandberg SC 60´s Vintage Power, které se také ovládají třemi potenciometry Volume – Tone – Tone a nechybí ani typický pětipolohový přepínač. Zastavme se ale u posledního potenciometru Tone, který nabízí push-pull funkci, kterou spínáme kobylkový a střední single snímač do zapojení humbuckeru.

Další odlišností a vychytávkou je na první pohled obyčejné, jednozvratné tremolo (opět firemní Sandberg). To ale obsahuje po stranách těla tremola dva malé imbusové šroubky, které po dotažení v podstatě zamknou ladící kameny napevno k sobě, což se ve výsledku projeví nejen lepší rezonancí, ale i lepší stabilitou ladění oktáv a výšky dohmatu. Na druhé straně se o stabilní ladění starají zamykatelné mechaniky Gotoh Lockheads, které na rozdíl od běžných zámků, umístěných na nultém pražci, zamykají každou strunu jednotlivě, přímo v ladící mechanice samotné.

Pod pružinami tremola je další užitečný detail, a tím je výstelka (zřejmě mirelon), která tlumí nechtěné vibrace strun, při razantním použití páky. Krk je k tělu připojený pomocí šroubů, ovšem narozdíl od originálu zde chybí typická kovová destička, díky čemuž je umožněno vybrání pro snazší přístup do vyšších poloh hmatníku.

Dvacet dva perfektně zasazených a začištěných pražců, černé orientační značky, barevné provedení Sunburst, želvovinový pickguard a především precizní zpracování i smysl pro detail dělají z tohoto nástroje záležitost pro opravdové fajnšmekry.

Ač jsem se snažil sebevíc, nenašel jsem jediný kaz, nedodělek či nepřesnost. Navíc vše působí dostatečně bytelně, váhově je znát poctivé dřevo, nástroj je perfektně vyvážený a dobře sedí na těle i v ruce (alespoň v mém případě). Kytara se vám dostane do rukou již z továrny dobře seřízena a nemáte-li nějaké individuální požadavky na seřízení, můžete rovnou začít hrát.


Jak to hraje?

Již po prvotním letmém prohrábnutí strun na vás okamžitě dýchne duch Stratocasteru s velmi vyváženým a pevným zvukem. Kdo by snad měl obavu, že firemní snímače budou zvukově nezajímavé, bude rychle vyveden z omylu. Všechny tři mají velmi vyzrálý zvukový charakter, který se asi ponejvíce blíží legendárním singlům Fender Texas Special. Oproti nim mi snímače Sandberg přijdou sice více středové, ale zase o to víc teplejší a zpěvnější, a nechybí zde ani pro tyto kytary typický a kytaristy vyhledávaný twang.

V mezipolohách nalezneme charakteristický, zvonivý zvuk s nádhernými výškami a pevnými, hutnými basy. Vše nádherně čisté, barevné a konkrétní. A komu je to málo, má díky push-pull potenciometru Tone další zvukovou variantu navíc. Po vytažení potenciometru se sériově zapojí kobylkový singl se středním, zvuk zhutní ve středech a basech, zakulatí se a navíc o pěkných pár decibelů povyleze. Ideální pro hru doprovod – sólo.

Ještě zkusme, jak kytara zkousne zkreslení. I zde obstála na výtečnou! Kobylkový snímač krásně zpívá a při zapojení do humbuckeru neuvěřitelně táhne tón. Ostatně to platí i pro oba dva zbylé snímače. I při silnějším zkreslení si zachovávají konkrétní, melodický a jasný tón, který jde hezky za rukou. Ve spojení s lampovým aparátem je to skutečně pastva pro uši.

Co je rovněž důležité: kytara perfektně drží ladění i při extrémním tahání strun a s pákou tremola můžete klidně vyvádět psí kusy a kytara ladí, ladí a ladí...

Závěr

Z nástroje nelze mít jiný, než dobrý pocit a to jak co se týče zvuku, tak co se týče zpracování. Sandberg California ale není jen obyčejný (byť velmi povedený), tisící klon Stratocasteru. Firma se snaží přicházet s užitečným vylepšením (tedy nikoliv pouze kosmetickým) tohoto typu nástroje a zcela jednoznačně se jí to i daří.

Netvrdím samozřejmě, že se tahle kytara může měřit např. se Stratocastery z Custom Shopu, ale když vezmeme jako měřítko cenově srovatelné Fendery, tak Sandberg mi vychází přeci jen o chlup lepší... jak zvukově, tak zpracováním.

Chcete-li špičkově zpracovaný nástroj s velmi dobrým a vyzrálým zvukovým charakterem a navíc za slušnou cenu, zkuste si na tohohle "evropského" Stratocastera zahrát. Ostatně, tyhle kytary můžete čím dál častěji vídat i v rukou slovutných světových hráčů. Za všechny bych rád uvedl alespoň jednoho: Janicka Gerse z Iron Maiden. To, že i tento dlouholetý a zarytý "fendrista" důvěřuje Sandbergu, také o něčem vypovídá. A já osobně, nemít tak rád toho svého vymazleného "stratouška"...

Tagy sandberg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY