Přejít k hlavnímu obsahu
redakce - Ne, 01.05.2022 - 15:00

Samplování vs. autorské právo, zajděte zdarma na dva pražské workshopy

Osm taktů nebo osm vteřin? Pocta nebo vykrádání? Pokuta nebo procenta? Více se dozvíte ve dnech 2. a 3. května během přednášek a diskuzí zdarma na pražské VŠFS a v Jazz Docku. Akci ve spolupráci se svými partnery připravil Svaz autorů a interpretů.

Samplování je v současné hudební produkci běžnou praxí, co se ale stane, když sampluji cizí zvukové dílo? Od dob musique concréte přes samplovanou hiphopovou produkci i éru mash-upů, kolem tohoto tématu vzniklo mnoho mýtů a stereotypů a proměnila se i legislativa.

Jaká je současná praxe samplování v elektronické hudbě? Jak k samplování přistupují hudebníci a hudebnice, jak ho posuzuje zákon a instituce kolektivní správy a jak ti, kteří jsou samplovaní? Jak se zorientovat v autorském právu a jak postupovat, pokud chci samplovat legálně nebo naopak někdo sampluje mou tvorbu?

Potřebné informace nejen hudebníkům a hudebnicím poskytne série příspěvků od odborníků a odbornic na téma samplování a autorského práva. Bude představen aktuální výzkum i připravovaná nová verze brožury Muzikantův průvodce byrokracií od Svazu autorů a interpretů. Na závěr proběhne otevřená diskuze a bude možné probrat konkrétní otázky a případy.

První část workshopu se koná 2. května od 16 do 20 hodin v prostorách VŠFS (Kodaňská 12, Praha 10), druhá 3. května od 9 do 12 hodin v Jazz Docku (událost zde). Akce je určena především hudebníkům, hudebnicím, jejich manažerům a manažerkám, zástupcům vydavatelství i studentům a studentkám.

Hosty jsou Andreas Galtung, právník a výzkumník v oblasti práva, Rudolf Leška, advokát se specializací na autorské právo, Petr Říčánek (Intergram), Rostislav Sliwka (OSA), Jakub Nový (Svaz autorů a interpretů) a Marie Čtveráčková, hudebnice a hudební publicistka.

Tagy Svaz autorů a interpretů

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY