Přejít k hlavnímu obsahu
Eliáš Jeřábek - St, 28.02.2018 - 09:00

S Circus Brothers z ulice na velkou stage

Od loňského února jsem jako nový frontman, zpěvák a kytarista členem skupiny Circus Brothers. Od té doby jsme objeli celou republiku, hráli na malých i velkých festivalech jako Mighty Sounds nebo Rock for People, ale zároveň se neustále vracíme tam, kde všechno začalo. Na ulici.

Když mi bylo osmnáct a nevzali mě napoprvé na DAMU, vzal jsem všechny peníze co jsem měl a odjel do Skotska, hlavního města Skotské vysočiny kousek od jezera Loch Ness, do Inverness. Jel jsem tam za jediným cílem – hrát na ulici. K tomuto nápadu mě přivedl film Once, kde hraje irský folkový zpěvák a kytarista Glen Hansard a Markéta Irglová. Ve filmu byla scéna, kde Hansard zpívá na ulici píseň Say It To Me Now. V tu chvíli jsem si uvědomil, že tohle je to, co chci doopravdy dělat. Koupil jsem si kytaru a naučil se 4 akordy. To je všechno, co potřebuju, můžu vyrazit.

Zpočátku jsem měl playlist asi od deseti písničkách, ale chodil jsem hrát úplně každý den a technika i repertoár se zvětšoval. Ve Skotsku jsem hraním na ulici strávil šest měsíců. Když jsem se vrátil, vzali mě na DAMU a začal jsem studovat herectví. Nicméně ve mě hudba zůstala zakořeněná a nepostradatelná.


Pak mě oslovili kluci z Circus Brothers, abych se připojil k jejich kapele. Nejdřív jsem váhal, protože jsem s balkánskou hudbou něměl zkušenosti, nicméně mě vždycky fascinovala a přitahovala, takže jsem si řekl, že je to výzva, která se neodmítá. Balkánská hudba má specifickou energii. Dává životu nadhled. Většina písní, které vychází z balkánské oblasti, je založena na tragických tématech, jako je smrt, válka nebo beznaděj. Ovšem narozdíl od jiných hudebních žánrů tyto témata naprosto depatetizuje. Zkrátka a dobře – život se musí brát tak jak je, se vším, co přináší.

Co mě s klukama ale stmelilo pravděpodobně nejvíc, je to, že jsme všichni začínali hrát na ulici. Při buskingu je nejsilnějším faktorem to, že všechno je otázkou náhody. Lidé, kteří kolem prochází, nepřišli na vás. Buďto se zastaví nebo ne. Máte možnost je zaujmout, nebo si vás ani nevšimnou. Tím vzniká okamžitý feedback a může tak vzniknout naprosto výjimečný a neopakovatelný moment. Zároveň se performance odehrává na místě, které pro tuto událost není primárně určené, čímž se nabouravá jakýsi stereotyp a konvence. To jsou všechno faktory, které lidské bytosti přitahují a jsou pro ně atraktivní.

Kapela Circus Brothers je pro mě nejenom kapelou, ale i životním stylem, který je o nadhledu, určitém volnomyšlenkářství, víře, že všechno prostě nakonec dobře dopadne a taky o nemalé dávce punku. Když se dostanete na balkánký mejdan, je to trochu jakoby jste se ocitli v jiném světě. O tom je taky singl I Just Feel, který jsme vydali na jaře 2017. Tento singl se objevil i na nové desce, která se jmenuje #VJERŽIM a v dubnu proběhne její křest.

Tagy komunita Circus Brothers

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Student DAMU, herec, muzikant a frontman kapely Circus Brothers.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY