Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Roland JC-120 Limited Edition: výroční model k padesátinám značky

Roland loni oslavil půlstoletí existence, což se mimo jiné otisklo také v některých speciálních výročních modelech, k nimž se řadí i legendární kytarové kombo Jazz Chorus, které firma v podobě úzké produkční série s označením JC-120 Jazz Chorus 50th Anniversary Limited Edition uvedla na trh. Bránu továrny by mělo opustit pouhých 350 kousků, což naznačuje, že výrobce s novinkou míří především na sběratele a skalní příznivce tohoto aparátu.

Tranzistorové kombo JC-120 se v produktovém katalogu Rolandu poprvé objevilo už v roce 1975 a od té doby nebyla jeho výroba přerušena. Naopak, značka postupně tuto edici rozšiřovala, takže v současné době lze kromě JC-120 o rozměrech 760 x 280 x 622 mm a hmotnosti 28.7 kg pořídit i kompaktnější verze JC-40 nebo JC-22.

Stereofonní JC-120, který je vlajkovou lodí dané série, bodoval od počátku hlavně hřejivým, krystalickým čistým zvukem, skvělou integrovanou modulací Dimensional Space Chorus (v pedálové formě slavný CE-1 Chorus Ensemble) a v neposlední řadě i bezproblémovou kompatibilitou s různými  efekty. Díky těmto vlastnostem se JC-120 stal součástí arzenálu mnoha kytaristů, včetně Andyho Summerse, Johnnyho Marra, Jamese Hetfielda, Joea Satrianiho, Slashe, Adriana Belewa, Johna Fruscianteho, Adama Jonese, Matta Bellamyho atd.

Hlavní panel dvoukanálového aparátu o výkonu 120 W (2 x 60 W) nabízí hlasitost, třípásmové korekce a tlačítko Bright pro čistý kanál, druhá zkreslená větev má obdobné parametry s přidanými potenciometry Distortion a Reverb, sekce chorusu disponuje ovladači Speed, Depth a rotačním přepínačem (Vibrato, Off, Chorus). Každý kanál má dva vlastní nástrojové vstupy High / Low.

Zadní strana je vyhrazena pro stereofonní efektovou smyčku s volbou citlivosti (+4dB / -20dB) a paralelního či sériového režimu, dvojici linkových výstupů a tři zdířky pro footswitch ovládající přepínání kanálů, aktivaci reverbu a modulace Chorus / Vibrato. Koncová stereo jednotka je napojena na dva reproduktory „Silver Cone“ s hliníkovými centrálními kopulemi a průměrem 12 palců.

JC-120 Jazz Chorus Roland 50th Anniversary Limited Edition je dodáván v luxusní úpravě Cherry Wood (třešňová dýha) s tmavě šedou látkou kryjící reproduktory a ručně vyraženým sériovým číslem na kovovém štítku umístěném v pravém spodním rohu ochranné sítě.

„Japonsko je proslulé rozkvetlými třešněmi a my jsme do modelu JC-120 Jazz Chorus Roland 50th Anniversary Limited Edition vtělili naše národní dědictví v podobě atraktivní dýhy z třešňového dřeva,“ zmiňuje výrobce na svém webu. Oficiální evropská cena se pohybuje pod hranicí 2000 eur. Na českém trhu je prozatím dostupné standardní provedení s cenovkou atakující hranici 37000 Kč.

Tagy Roland Roland JC-120 Jazz Chorus 50th Anniversary Limited Edition

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY