Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Út, 24.09.2019 - 12:00

Watersův film Us + Them plyne ve strhujícím, ničím nerušeném tempu

Jestliže měl koncem 70. let minulého století Roger Waters pocit, že kvůli čím dál větší pompéznosti Pink Floyd dochází k odcizení a narůstání pomyslné zdi mezi kapelou a publikem, dnes si onu pompu a velikášství s potěšením užívá a během svých rozsáhlých turné ony pomyslné zdi naopak boří. Jeho nový film je nejen v tom skvělý.

Když se v roce 2014 objevil v kinech koncertní dokument The Wall, zachycující světové turné Rogera Waterse z let 2010 až 2013, kritici ani diváci nešetřili chválou a nadšením. Zdálo se, že Waters spolu s režisérem Seanem Evansem stvořil milník ve své kariéře, který sotva kdy překoná. Nový koncertní dokument (rovněž pod režisérskou taktovkou Seana Evanse) z turné Us + Them ovšem dokázal, že stále je se kam posouvat a co vylepšovat.

Oproti snímku The Wall ubylo dokumentárních vsuvek (až na pár záběrů ze zákulisí, které se navíc na plátně objeví až po oficiálním konci filmu, se podobných záběrů nedočkáte; a i sám Waters během koncertu k publiku hovoří velice střídmě). Film má tak více koncertní než dokumentární podobu a plyne ve strhujícím tempu, které nic nenarušuje. Vizuální záběry a animace, které show nezbytně provází na obřích obrazovkách za pódiem, se občas přelévají na plátno a dokreslují pocity, které Watersova hudba vyvolává. Vyvolávají mrazení, pocity úzkosti a místy lehce zavání až citovým vydíráním. Reflektují Watersovu rozjitřenou duši, i jeho občas kontroverzní názory na běh světa.


Sám Waters se rád staví do role jakéhosi kazatele. Přestože jeho gesta a pózy můžou místy působit až příliš teatrálně nebo dokonce směšně, v důsledku fungují dokonale. Nejpozději od půlky filmu vás má v hrsti a jedete na jeho vlně. Spolu s celou řadou dalších, často až dechberoucích efektů (laserová pyramida odkazující na přebal alba The Dark Side Of The Moon, londýnská elektrárna Battersea, známá z obalu alba Animals, která nečekaně vyroste nad hlavami publika, pověstná létající prasata...) se jedná o jedinečný audiovizuální zážitek, na který je možno nahlížet z několika úhlů. Pokaždé vám ale vyjde prakticky stejně působivý obrázek.

Pokud patříte mezi fanoušky Rogera Waterse či Pink Floyd a půjdete na film jako na koncertní dokument a sestřih z úspěšného turné, budete nadšeni a dostanete přesně to, co od Waterse očekáváte, tedy dokonale vystavěnou show, která baví, mrazí, sděluje, nutí k zamyšlení a je podpořena skvělými výkony špičkových muzikantů. Ostatně tak tomu bylo v případě Waterse vždy. Ačkoliv některé floydovské klasiky určitých změn doznaly, zejména v aranžích, floydovská aura na koncertech Rogera Waterse nejenže nechybí, ale podle mého názoru je ještě silnější a hmatatelnější než například na koncertech Davida Gilmoura či Nicka Masona. A pokud by snad Us + Them bylo vaším prvotním setkáním s Watersovou tvorbou a osobností, nemůžete ani v tomto případě zvolit lépe. Získáte dokonalý obrázek o tom, co je tenhle chlápek vlastně zač a proč je jedněmi milován a druhými často až nenáviděn.

Do českých kin film míří už 2. října. Ať už se na něj vydáte z jakéhokoliv důvodu, garantuju vám velmi silný zážitek. Po odchodu z kina se vám reálný svět dost možná bude zdát trochu jiný, vaše vnímání věcí kolem sebe se posune. Ostatně o to Roger Waters usiloval vždy: rozšířit a posunout obecné hranice lidského vnímání.

Tagy blog Roger Waters hudební film
Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY