Přejít k hlavnímu obsahu
Kolekce Lockdown Sessions je příkladem, jak důstojně a nenásilně pracovat s vlastním odkazem, který nikdy nezestárne. | Foto: Andrés Ibarra
Kolekce Lockdown Sessions je příkladem, jak důstojně a nenásilně pracovat s vlastním odkazem, který nikdy nezestárne. | Foto: Andrés Ibarra
Martin Hošna - Po, 19.12.2022 - 12:00

Roger Waters dal skladbám Pink Floyd nové aranžmá

Kvůli pandemii strávil strávil bývalý člen Pink Floyd Roger Waters uplynulé dva roky zavřený ve svém domácím studiu. Výsledkem je právě vydané album Lockdown Sessions, kde přearanžoval skladby Pink Floyd a dal jim nový, zádumčivě intimní feeling.

Jako by skladby, které vznikly před desítkami let, Waters dosud nenapsal. Pětice skladeb z repertoáru Pink Floyd a písnička The Bravery of Being Out Of Range z jeho komerčně nejúspěšnějšího sólového alba Amused To Death ctí svoji minulost a zároveň v novém provedení více promlouvají do duše.

Watersův zpěv láskyplně odříkává text, nový prostor dostávají hlavně doprovodné ženské hlasy, které v některých refrénech nahrazují Gilmourův vokál nebo jeho sólovou kytaru, ve skladbě Two Suns In The Sunset (z posledního alba The Final Cut ještě s Rogerem Watersem v řadách Pink Floyd) gospelově ukolébávají a zjemňují původní rétoriku a myšlenku jaderné hrozby. Koncept, který má v současné chvíli ještě větší význam, tu je ale beztak hmatatelný, a v jemném klavírním doprovodu je slyšet i v Gunner's Dream.

Jemný country beat jak z pera Boba Dylana pulsuje v písni The Bravery of Being of Range, naopak klasiky Mother nebo Vera z přelomového dvojalba The Wall se najednou dotýkají folku a blues. Zcela bezprecedentní je zpracování Comfortable Numb, která byla sdílena jako poslední z aktualizovaných skladeb. Místo Gilmourova hymnického sóla vsadil Waters na dusivou elektronickou temnotu, přičemž závěrečné kytarové linky protíná ženský vokál.

V podstatě minimalistický remix, za nímž stojí producent Nigel Godrich (Radiohead) a Joe Waronker (Atoms For Peace), tu je doplněný o další zvukové efekty jako policejní sirény či strašidelné výkřiky z podsvětí a ukazuje Watersovu touhu po jiné interpretaci, která nemusí každého floydovského fanouška uspokojit.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Na nahrávkách se kromě Rogera Waterse (zpěv, kytara a klavír) podíleli Gus Seyffert (baskytara, violoncello a zpěv), Joe Waronker (bicí), Dave Kilminster (kytara), Jonathan Wilson (kytara a zpěv), Jon Carin (klávesy), vokální duo Lucius (Jess Wolfe a Holly Laessig), Bo Koster (hammondky ve skladbě Mother) a Ian Ritchie (saxofon v písni Two Suns In The Sunset). Společně vdechli skladbám punc nového života – nikoli lepší, jen jiný. Kolekce Lockdown Sessions je příkladem, jak důstojně a nenásilně pracovat s vlastním odkazem, který nikdy nezestárne.

Roger Waters – Lockdown Sessions

Roger Waters – Lockdown Sessions

Roger Waters Music, 00:39:31

Rock/Blues/Folk

70 %

Tagy Roger Waters Pink Floyd Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY