Přejít k hlavnímu obsahu
I ve dvaasedmdesáti letech hýří Taylor zajímavými nápady. | Foto: Mark Kent
I ve dvaasedmdesáti letech hýří Taylor zajímavými nápady. | Foto: Mark Kent
Petr Adamík - Pá, 29.10.2021 - 12:00

Roger Taylor připravil trochu neucelenou, ale stále slušnou porci muziky

Dalším z dlouhé řady alb vzniklých během pandemie je i šestý sólový počin Rogera Taylora z Queen. Množství volného času, který mu poskytla karanténa, využil Taylor jednak k psaní nového materiálu, ale také k revidování starších kousků. Následně pak vše nashromáždil na desce nesoucí titul Outsider.

Stejně jako u předchozích sólovek, i tentokrát obstarává Taylor vedle bicích rovněž kytaru, klávesy a samozřejmě zpěv. Po ruce jsou mu ale i další muzikanti jako kytarista Jason Falloon nebo jeho dlouholetý spolupracovník Joshua J. Macrae, který měl na starosti některé klávesové party a rovněž se podílel na produkci.

Pochmurnou Tides, v níž atmosféru pomáhá dotvářet tajuplný zvuk přílivu společně s chimes, smyčci a decentní kytarou, zcela jistě ovlivnila skutečnost, že Taylorův dům, kde album vznikalo, stojí na pobřeží. Rockovější kousek More Kicks odstartují typické, těžkopádné Taylorovy bicí a ostrý hardrockový riff. V druhé půli se píseň zběsile rozjede. Slova už pak nejsou potřeba a hlavní roli hraje hudba, kdy se na střídačku předvádí skvělý saxofon, piáno a kytara.

Jak už bylo řečeno, Taylor na Outsider přepracoval i několik skladeb z dřívějška. Jednou z nich je bowieovská balada Absolutely Anything, která se poprvé objevila už v roce 2015 ve stejnojmenné sci-fi komedii. Dalším starším kouskem je Foreign Sand, jež vyšla už v roce 1994. Zde Taylor připravil její zjednodušenou akustickou verzi. Pozornost upoutá Gangsters Are Running This World s textem namířeným proti některým současným vůdcům s diktátorskými sklony. Když po ní přijde na řadu We're All Just Trying to Get By s hostující KT Tunstall a začne to být už trochu zívačka, probudí vás druhá, ostřejší funk-rocková verze Gangsters Are Running This World.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

I ve dvaasedmdesáti letech hýří Taylor zajímavými nápady. Album možná působí trochu poslepovaně a neuceleně, ale i tak se podařilo vytvořit slušnou kolekci dvanácti skladeb, zvukově místy evokující třeba již zmíněného Bowieho. Nebudou to jen fanoušci Queen, kdo album jistě s radostí přijme.  

Roger Taylor - Outsider

Roger Taylor – Outsider

EMI, 47:02

70 %

 

Tagy Roger Taylor Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY