Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 22.11.2016 - 00:01

Replika Gibsonu Les Paul 58 Marka Knopflera

Mark Knopfler, legendární, původem skotský kytarista, skladatel a zakládající člen hvězdných Dire Straits, je od první poloviny devadesátých let šťastným vlastníkem starého Gibsonu Les Paulu Standard 58, který je mnohými kytaristy považován za svatý grál této modelové řady. Nyní přichází firma Gibson s přesnou replikou tohoto vintage skvostu, jenž bude pod označením Mark Knopfler 1958 Les Paul vyráběn v limitované sérii.

Nástroj bude nabízen ve třech verzích a to klasické VOS v barvě Knopfler 'Burst, designově zestařené variantě Hand-Aged Standard Historic s ručně nanášenou tenkou vrstvou nitro laku, odstínem Knopfler 'Burst Aged a plastovými komponenty vyrobenými z identické směsi jako u originálu z padesátých let a nebude chybět ani sběratelská edice Aged Signed s Knopflerovým podpisem.

Signatury, které díky přesné rentgenové analýze předlohy věrně reprodukují každý její detail, mají korpus z jednoho kusu lehkého výběrového mahagonu, dvoudílný javorový top s plamínkovou kresbou a mahagonový krk s profilem 1959 Les Paul (2.26 cm na 1. pr., 2.54 cm na 12.pr.). Hmatník z indického palisandru a radiusem 12 palců nese 22 jumbo pražců a trapezoidní polohové značky z celulózy.

Kytara je osazena dvojicí speciálních humbuckerů Custom Bucker Rhythm a Lead (odpor 8 a 8.5 kOhm) s magnety Alnico III motanými podle staré receptury vintage snímačů Gibson PAF. Elektronika sestává ze samostatných ovladačů hlasitostí, tónových clon a třípolohového páčkového přepínače. Hardware tvoří hliníkový struník doplněný kobylkou tune-o-matic ABR-1 a stylové strojky Gotoh Deluxe s plastovými rondely.

Replika Gibsonu Les Paul 58 Marka Knopflera bude vyráběna ve firemním Custom Shopu a na trhu se objeví celkem 300 exemplářů, z toho 150 ve verzi VOS, 100 ve variantě Hand-Aged Standard Historic a 50 podpisových modelů. Ceny startují na cca 5 000 dolarech za VOS a končí na hranici 11 000 dolarů v případě raritních kousků Aged Signed.

Tagy Gibson Gibsonu Les Paul 58 Mark Knopfler Mark Knopfler
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY