Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Řápek - So, 17.08.2013 - 00:01

Randall RD-5 hraje ďábelsky

Diavlo znamená v italštině "Ďábel" a v tomto případě se název opravdu blíží skutečnosti. Ostatně jeho tvůrce, firma Randall, se na něj posílila osobou z nejpovolanějších, a to legendou ve vývoji elektronkových zesilovačů Mikem Fortinem. Právě pod jeho taktovkou tato firma přišla na trh se zcela novou produktovou řadou, počínaje 1w zesilovačem RD-1 a konče metalovým monstrem Trasher.

V tomto článku se podívám blíž na zesilovač RD-5. A jak si bystrý čtenář jistě odvodí, jedná se o 5W lampový zesilovač osazený jednou elektronkou 12ax7 a jednou 6V6 v stupni koncovém. Není to zesilovač ale ledajaký.

Hlavička je malinká a lehká 6 kg, design je velmi minimalistický. Ovládání je tak jednoduché, jak nejvíc to snad lze, a tato cesta se jeví jako správná. Protože tady si nikdo nehraje na převratné zázračné doposud neobjevené funkce. Jedná se o poctivý elektronkový zesilovač, kde už vše podstatné bylo velmi dávno objeveno.

Na předním panelu nalezneme pouze tři potenciometry GAIN, TONE a MASTER a jeden páčkový přepínač označený jako T.S.S. Funkci ovladačů GAIN a MASTER opravdu asi zmiňovat nemusím, potenciometr Tone funguje jako tónová clona, kdy rovná charakteristika je na dvanácté hodině, doleva přidáváme basy a doprava vyšší frekvence. Ovladač T.S.S. posouvá středové pásmo a pro výsledný charakter zvuku je naprosto zásadní.

Zadní panel nabízí efektovou smyčku, linkový výstup s emulací reproboxu – a nutno podotknout, že velice povedenou a použitelnou emulací, a výstup na reprobox s minimálním odporem 8Ohm. Zde je potřeba zmínit, že aparát je vybaven rezistorem umožňujícím používat hlavu i s nezapojeným reproboxem. To je, co se týká popisu, vše a nic víc opravdu není potřeba.

A teď to podstatné, a to jak to ďábel zní. Věřte nevěřte, hraje to skvěle. Z aparátu se valí neskutečně tlustý a konkrétní zvuk. Zkreslení je dynamické, při vytočení gainu doprava se dostanete do vyloženě highgainových poloh, vzhledem k výkonu 5w i při velice rozumné úrovni hlasitosti. Zesilovač si výborně rozumí se všemi typy snímačů a skvěle přenáší i podladěné zvuky, kdy právě pomocí ovladače středních pásem dosáhneme neskutečně masivního zvuku.
Charakter zvuku je dost specifický a těžko se k něčemu přirovnává. Je prostě svůj a pokud bych ho měl nějak charakterizovat, tak jako velmi moderní .

Pokud Vás tedy zajímá, jak zní nová generace Randallů, nezbývá než si jeho nebo některého z jeho bratříčků jít vyzkoušet, případně si pořídit, a získat tak skvěle hrající zesilovač za velmi rozumný obnos, který najde svoje uplatnění v domácím studiu i na koncertních pódiích. Tak směle do toho!

Tagy randall diavlo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY