Přejít k hlavnímu obsahu
Radosti života jsou vypilovaným crossoverem, v němž se folk rockově vlní po starodávných lidovkách | Foto: Warner Music
Radosti života jsou vypilovaným crossoverem, v němž se folk rockově vlní po starodávných lidovkách | Foto: Warner Music
Martin Hošna - St, 11.11.2020 - 13:00

Radosti života jsou dalším vypilovaným crossoverem

Doba koronavirová je zlá, přesto se na ní najdou jistá pozitiva. Aspoň tak to vidí duo Franta Černý a Karel Holas, kteří zavření ve studiu nečekaně vydali další desku nazvanou Radosti života. A ta stojí určitě za poslech.

Po Nadechnutí, kdy se Čechomor spojil s dechovkou a vyplodil postupně čtyřdiskovou kompilaci, kde rockově burácel za účasti trubek, křídlovek, tub a pozounů, se vrací ke svému tradičnímu folklórnímu zvuku.

„Původně jsme chtěli nahrát album ze skladeb, které jsme si už dávno schraňovali ve svých 'šuplících', ale protože jsme ve studiu trávili několik měsíců téměř nepřetržitě, vzniklo neplánovaně i hodně nových písniček," vysvětlil ve svém prohlášení houslista Karel Holas.

Již podle svého názvu jsou Radosti života poctou Františkovi Gellnerovi, přesto ne všechny písničky jsou plné alkoholu, sexu a divokých flámů v hospodě, které bohémský básník tolik miloval. Napsala mi psaní je vlastně jedinou přezpívanou Gellnerovou básní a velkým plusem je v ní i akordeon Radka Pobořila, který se do své domovské kapely vrátil během letošního léta. Ostatní písně jsou již čechomorovskou klasikou. Texty o chtíči, švarných jinoších, zbojnících, pašerácích jsou přímočaré, tanečně temperamentní, divoce folkové. Otvírák Hoja, hoja má vtipnou pentatoniku, která se postupně rozjede s prvky world music rytmiky do českomoravského skotačení. Hned následující skladba Dva zbojníci navodí atmosféru prvních písniček Čechomoru a pod harmonickými nánosy houslí, kytary a etno rytmiky opět uhrančivě ožívá pověst s baladickými prvky. Svoji šanci dostala i ženská posila Martina Partlová, která se v disco rytmu pustila do vokálního duelu Já mládence měla s vervou sobě vlastní. Pijácké mravy objevil Franta Černý v knize Středověké písně cechu žákovského a svým zpracováním nejvíce připomene soundtrack Rok ďábla.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Čechomor na své další řadovce méně experimentuje, přesto jsou Radosti života opět vypilovaným crossoverem, v němž se folk rockově vlní po starodávných zapomenutých lidovkách. Základním pilířem zůstává příjemný dvojhlas Černého a Holase, který vtipně obohacují jejich další kumpáni. Čiré muzikantství, které kdysi přivedlo masy lidí k zájmu o českou lidovku, má stále osobitou sílu a ukazuje, že bigbít se dá dělat i v podmanivém folkovém provedení.    

obal

ČechomorRadosti života

Warner Music, 2020, 31:51

65 %

Tagy Recenze alb Čechomor František Černý Karel Holas Radosti života
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY