Přejít k hlavnímu obsahu
V roce 1948 firma DeArmond vyrobila vůbec první tremolo kytarový efekt na světě.
V roce 1948 firma DeArmond vyrobila vůbec první tremolo kytarový efekt na světě.
Michal Pilař -

Průvodce kytarovými efekty #7: Tremolo

Overdrivy, distortiony fuzzy a podobně máme úspěšně za sebou. Nyní je před námi kategorie modulačních efektů. A nemůžeme začít ničím jiným než tremolem. Ne každý ví, že tremolo byl absolutně první kytarový efekt. Ano, dokonce existovalo ještě dřív než reverb. Světlo světa spatřilo na začátku 40. let, tehdy ještě jako efekt pro klávesy. Ve druhé půlce čtyřicátých let se už objevila první kytarová komba se zabudovaným tremolem (často chybně označeným jako vibrato – rozdíl si vysvětlíme níže) a v roce 1948 pak firma DeArmond vyrobila vůbec první tremolo kytarový efekt na světě.

V čem tedy spočívá rozdíl mezi tremolem vibratem? Zatímco tremolo funguje na bázi (a teď to napíšu opravdu zjednodušeně) různě rychlé a různě intenzivní změny hlasitosti, vibrato funguje na různě rychlé a různě intenzivní změně výšky tónu (o tom příště).Tremolo pedály nemají na trhu tak početné zastoupení jako jiné, ale i tak se dá najít spoustu zajímavých exemplářů.

EQD Hummingbird

Earthquaker Devices Hummingbird

Jeden z nejlepších tremolo pedálů je zároveň jedním z těch nejjednodušších. Inspiraci si bere v tremolo efektech, které můžeme najít ve starých kombech Vox a Supro, takže můžete očekávat krásné až skoro lampově znějící tremolo jako vystřižené ze spaghetti westernů. To ale není vše. Máte na výběr ze tří rychlostních módů a dostat tak z pedálu velmi perkusivní až téměř synthové zvuky.

A to pořád není vše. Díky poťáku Level můžete také kompenzovat částý neduh ostatních tremolo pedálů – propad hlasitosti při zapnutí. A pokud stáhnete ovladače tremola na nulu, můžete Hummingbird použít i jako JFET clean boost! Od tak jednoduchého efektu je to slušná nálož, co myslíte?

Strymon Flint

Strymon Flint

Pokud milujete klasické tremolo efekty ve starých Fender aparátech, nehledejte dále. Flint vám nabídne tři módy – zvukově neuvěřitelně komplexní ranně šedesátkové harmonické tremolo, klasické lampou poháněné tremolo, jaké najdete například v Blackface Fender aparátech a také speciální fotočlánkové tremolo, které je zvukově velmi komplexní a potěší každého „hifistu“.

To ale není vše, protože Flint není jen obyčejný tremolo pedál, ale tremolo s reverbem, takže reverb nemůže chybět. A máte navíc rovnou na výběr také ze tří módů rozdělených obecně do dekád – šedesátá léta zastupuje klasický pružinový reverb, sedmdesátky studiový Plate reverb a osmdesátá léta necharakterizuje asi nic tak moc jako mohutný Hall. Flint je prostě neskutečně zábavný!

Walrus Monument

Walrus Audio Monument V2

Druhá generace tremola Monument se dočkala výrazného zmenšení do klasického šasi ostatních Walrus efektů. Jinak vše zůstalo při starém. Jako jediný efekt v tomto výběru ma zabudovaný tap tempo switch, a tak vám umožňuje našlapat si tempo přesně podle vaší potřeby.

Dalšími skvělými funkcemi jsou poťáky Divisions a Shape, kdy prvním volíte rytmus přerušování a druhým jak tvrdý efekt bude. Zas tak můžete od jemného tremola přejít až k brutálně tvrdému až synthovému sekání. Třešničkou na dortu je pak volba mezi klasickým a harmonickým tremolem, jaké se nachází například ve vintage Brownface Fenderech.

Boss TR-2

Boss TR-2

Naprostá klasika a navíc za skvělé peníze. Tradičně pojaté tremolo v klasickém Boss designu s klasickými knoby určujícími rychlost a hloubku průběhu tremola. Zajímavostí je potenciometr wave, kterým upravujete tvrdost přerušování. Pokud chcete prostě jednoduché tremolo, tímhle pedálem chybu rozhodně chybu neuděláte.

Tagy Průvodce kytarovými efekty Earthquaker Devices Hummingbird Strymon Flint Walrus Audio Monument V2 Boss TR-2 Tremolo

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Pilař
Kytarista kapely Iggy Mayerov.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY