Přejít k hlavnímu obsahu
Pokud byste nechtěli alternativy a nevadilo by vám, že současná produkce už s tou původní nemá kromě šasi a barvy moc společného, máte štěstí. Ibanez vyrábí stále obě nejpopulárnější verze TS 808 a TS9.
Pokud byste nechtěli alternativy a nevadilo by vám, že současná produkce už s tou původní nemá kromě šasi a barvy moc společného, máte štěstí. Ibanez vyrábí stále obě nejpopulárnější verze TS 808 a TS9.
Michal Pilař -

Průvodce kytarovými efekty #1: Ibanez Tube Screamer overdrive a jeho moderní alternativy

Kytarové efekty alias pedály, krabičky, šlapky, „kurvítka“… aneb jedno z nejčastějších témat v debatě dvou kytaristů*ek. Už to dávno není jen prostředek pro dosažení určitého zvuku. Ze zkoušení, nakupování a prodávání efektů se stal životní styl. O kytarových efektech také koluje spousta mýtů a nejasností ohledně zvuku nebo toho, co která krabička doopravdy dělá. Proto jsme se rozhodli připravit stručného průvodce klasickými efekty a nabídnout vám i novější a často i zvukově nebo zpracováním lepší varianty. V prvním díle se podíváme na Ibanez Tube Screamer, klasiku klasik mezi overdrive efekty, a na jeho novodobé varianty.

Ibanez Tube Screamer

Od konce 70. let, kdy firma vypustila první TS 808, se na trhu objevilo mnoho variací, ale když se řekne Tube Screamer, většina hráčů*ek má na mysli právě klasickou „osmsetosmičku“. Tento overdrive se vyznačuje brutálním naboostováním středů na úkor ostatních frekvencí, takže vaší kytaře pomůže krásně prolézt mixem kapely například při sólech. Nevýhodou je, že právě kvůli tomu Tube Screamer opravdu není transparentním overdrivem. Pokud byste nechtěli alternativy a nevadilo by vám, že současná produkce už s tou původní nemá kromě šasi a barvy moc společného, máte štěstí. Ibanez vyrábí stále obě nejpopulárnější verze TS 808 a TS9.

Ibanez Tube Screamer Mini

EarthQuaker Devices Plumes

Plumes je na trhu teprve pár let, ale hned se zařadil mezi největší klasiky a nejlépe hodnocené „klony“ Tube Screameru na trhu. Slovo klon není v tomto případě v uvozovkách omylem. Tohle totiž opravdu není jen nějaká kopie originálu. Plumes nabízí tři módy zapojení, které se liší stupněm zkreslení a komprese. Nejdůležitější vlastností je, že ač vám také zesílí středy, stále zachovává váš původní tón. A nejlepší na tom všem je cena, kdy za tento ručně ve Státech stavěný efekt dáte jen o něco málo víc než za současnou produkci Ibanez Tube Screamer. Klukům a holkám z Ohia, kde tahle firma sídlí, se tak povedl další zářez.

EarthQuaker Devices Plumes

JHS Pedals The Bonsai

Nevíte, který Tube Screamer je pro vás ten pravý? Nebo pokukujete po nějakém, který už dávno není na trhu? A víte, co je víc než Tube Screamer? Devět Tube Screamerů! Že na to nemáte místo v pedalboardu? Nevadí, všechny jsou totiž v jediné krabičce! Další americká parta z JHS se s tím nemaže a poslala na trh pedál, kde máte na výběr z devíti režimů, z nichž každý věrně replikuje různé varianty Tube Screameru z historie. The Bonsai je pro všechny fanoušky originálního zeleného efektu povinností.

JHS Pedals The Bonsai

Origin Effects Halcyon Green Overdrive

Další krabička inspirovaná původním zeleným pedálem je z dílny anglické značky Origin Effects a nabízí volbu mezi zvukem klasické TS 808 a modernějším módem, který ocení i ti hráči*ky, kteří*ré zvuk původního Tube Screameru moc nemusí. Dále je zde switch Adapt, díky kterému si můžete nastavit chování efektu přesně podle dynamiky vaší hry. Pozice 1 vlevo je klasický Tube Screamer, pozice 1 napravo přidá spodní frekvence a prostřední pozice je téměř naprosto transparentní. U Halcyon Green Overdrive potěší i cenovka, která je oproti ostatním pedálům z dílny této značky nastavena relativně nízko, přičemž si ale efekt ponechává vše z téměř industriálního designu této značky.

Origin Effects Halcyon Green Overdrive

Electro-Harmonix East River Drive

Pokud se vám zvuk Tube Screameru líbí, ale nechce se vám dávat šest tisíc za overdrive, oceníte klon od Electro-Harmonix. Tři knoby, klasický design krabiček EHX a velmi rozumná cena – to jsou hlavní důvody, proč vybrat tento efekt. Největším rozdílem oproti klasickému Tube Screameru je rozhodně fakt, že East River Drive má o něco více gainu, a tím pádem ho využijete více jako samostatný overdrive. Když si k tomu přidáme cenu pod dva tisíce, jedná se o sakra dobrou investici.

Tento text vyšel u příležitosti letos už 11. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za inspirativními články magazínu. Poprvé byl text zveřejněn 13. dubna 2023. Současně aktuálně v návaznosti na tento seriál chystáme 1. prosince 2024 workshop Pedalboard Basics: Jak se neztratit ve světě pedálových efektů v rámci naší série Frontman live.  

Tagy Průvodce kytarovými efekty Ibanez Tube Screamer Earthquaker Devices Plumes JHS The Bonsai Origin Effects Halcyon Green Overdrive Electro Harmonic East River Drive

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Pilař
Kytarista kapely Iggy Mayerov.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY