Přejít k hlavnímu obsahu
Parlorka od PRS? Je drobnější, ale vyrovná se daleko větším kytarám | Foto: PRS Guitars
Parlorka od PRS? Je drobnější, ale vyrovná se daleko větším kytarám | Foto: PRS Guitars
Jan Hamerský -

PRS SE P20EPS ACH: luxus pro ekonomickou třídu

Úsporný elektroakustický tříčtvrťák PRS SE P20EPS ACH výrobce uvádí jako kompaktní cestovní kytaru. Klidně by však na konci zrovna vaší cesty mohla být štace. Všechno, včetně exteriéru, na ní hraje také na koncertě a padne střízlíkovi i habánovi.

Pojetí Parloru je svým způsobem tradiční. Z běžné akustické kytary si vzala vějířové žebrování, z elektrifikovaných PRS značkovou intarzii, siluety letících ptáků na hmatníku, a také mahagon. Masivní je pouze top, zbytek je mahagonová překližka. Prohýbat se nadvakrát, při placení i hraní, se tak opravdu nemusíte. Absence smrkové svrchní desky způsobuje, že nástroj nerezonuje tak nahlas jako běžná španělka. Hlasitější je nástroj až po připojení k aparátu. Tehdy se ke slovu dostává pro akustické nástroje nezvykle výrazný sustain a ještě víc Fishman GT1.

Aktivní snímač a předzesilovač v jednom napájí 9V baterie. Po Taylorově vzoru nabírá vibrace pod kobylkou, díky čemuž je zvuk zároveň výrazný, jasný a přirozený. Se snímačem se zachází jako s kterýmkoliv jiným, jen ovládací prvky jsou ještě kompaktnější než celý nástroj. Kolečka hlasitosti a clony hledejte v ozvučnici pod horním éčkem.

Když už jsem u těch strun, potenciál nástroje určitě ještě více rozvinou například Elixíry než sada, kterou na Parlor natáhli v Číně. Jinak herní komfort vyhovuje vysokým standardům, jaké drží Paul Reed Smith. Můžete vybrnkávat a zkoušet manýry, které jste si osvojili na elektrické kytaře.

Proporce krku jsou tak akorát a sympatické jsou také drobnosti. Úchyt popruhu u krku není na hrotu, ale na dolním líci patky. Popruh se tudíž má kde zapřít a tak lehce nevyklouzne. Kostěný nultý a sedlový pražec pak bude vadit pouze veganům. Kost ovšem zdaleka nejlépe přenáší vyšší středy a basy, protože ostatní frekvence upozaďuje.

Máte-li tedy chuť na luxusní zážitek z doby, kdy trhem s hudebninami hýbaly rozmary hvězd country, a nechcete za něj platit odpovídající sumy, čínská divize PRS vyrábí nástroj právě pro vás. Možná je drobnější, ale vyrovná se daleko větším kytarám. A taky vypadá fakt dost cool.

Tagy PRS PRS SE P20EPS ACH parlor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY