Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

PRS SE Custom 22 VS 2018: Maryland Honey

Ukládat aktiva do kytar jako do Rubensových pláten je výsadou bohatých. Nám ostatním, kteří po každé návštěvě hudebnin stojíme před dilematem „prodat či neprodat / to je oč tu běží“, často nezbude než zpruzeném prodejci hodit ohlodanou kost. Tedy koupit si aspoň struny nebo trsátka. Mohlo by se zdát, že nad takovými zákazníky se Paul Reed Smith slitoval, když nechal navrhnout model PRS SE Custom VS 22 2018, zdání ale klame. Obsahuje sice všechno, co jeho kytary mají mít, ale nic navíc.

Ošizeni si však budete připadat jedině, když si předtím v náručí pochováte kterékoliv PRS z vyšší řady. Rozdíl mezi nimi je zřejmý na první dotek. Buďme však spravedliví. PRS SE Custom VS 22 2018, byť se vyrábí v Jižní Koreji, byste přesto stěží hádali pořizovací cenu nižší než dvacet litrů.

Už barva dává jasně najevo, co ze snímačů do aparátu poteče. V Tennessee prý z medu pálí Whisky, v Marylandu zdá se zvládnou ze ztuhlých plástvů vyřezat něco dalšího ještě před destilací. Jestli po medu kytara také tak chutná, ale netuším. Nehraju hendrixovským stylem „nejdřív oči, potom dásně / pak ti v břiše bude krásně“. Z kytary však už nasucho lezl přesně ten hutný, příjemně nakyslý zvuk s líně se táhnoucím sustainem.


Na krk se oči i prsty doslova lepí. Pohled na hmatník vykládaný rozfázovaným ptačím letem jsem si užil stejně jako hru samotnou, jedno jestli pod proudem nebo ne. Obojí bylo jednoduše příjemné. Kdo chce víc, nechť si připlatí. Aniž by ze mě mluvila falešná skromnost, podle mě je už tento standard víc než uspokojivý.

Decentně zkreslený zvuk se mi líbil tak, až jsem se zdráhal kytaře víc zasolit. Poněkud zbytečně, když si vzpomenu, že jsem PRS zahlédl u Marcose Curiela z P.O.D., Tomáše Frödeho z Imodia nebo Alexandera Dietze z Heaven Shall Burn. U posledně jmenovaného ale nutno jedním dechem dodat, že takové množství gainu SE Custom 22 VS drží hodně zkrátka. Víc se vyřádíte s výkonnější signature modely Marka Holcomba. Jinak k PRS SE Custom VS 22 2018 nemám výhrady ani vůči ní netrpím žádnými výčitkami. Je to nástroj, který je osobitý, a přitom pohodlný a tvárný jako včelí vosk.

Tagy PRS Paul Reed Smith PRS SE Custom 22 VS 2018

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY