Přejít k hlavnímu obsahu
Každý z nás má v oblibě jiný hudební žánr, což se promítá i do naší tvorby. | Foto: archiv kapely
Každý z nás má v oblibě jiný hudební žánr, což se promítá i do naší tvorby. | Foto: archiv kapely
Propadleek -

Propadleek: Naše písně vynikají díky netradičním houslovým linkám

Naše kapela se zrodila stejně jako náš frontman Ondřej Kobrle – naprosto neplánovaně. Přibližně po roce experimentování s písničkářstvím vzniklo trio Ondřej Kobrle, Jan Vaněk a Petr Polívka. Bavilo nás hraní, vize slávy byla lákavá a již od začátku jsme cítili, že naše tvorba je něčím originální. Bylo ale třeba vymyslet jméno uskupení. „Propadleek“ vznikl jako provizorní název na počest neúspěchu v akademickém životě nejmenovaného člena, nakonec se však uchytil a zůstal. Zanedlouho přišel první koncert v klubu Baryton na pražském Žižkově. Přes nevalnou hudební kvalitu produkce jsme se snažili předvést skvělou show – a tím si takřka okamžitě zajistili skalní fanouškovské jádro.

S dalšími koncerty začalo být jasné, že abychom se mohli posunout dál a projevit svou kreativitu, musíme rozšířit repertoár a nástrojové obsazení. Postupně se tedy připojili Jáchym Šilha na bicí, Viktorie Machytková na housle a Vojtěch Lavička na basovou kytaru. Zároveň vznikaly první hity jako Přestaň pít nebo Zastávka snů, které jsou dnes již neodmyslitelnou součástí našeho repertoáru.

Ze křtu EP Přijde mi. |  Foto: archiv kapely

Koncertů i fanoušků přibývalo a díky tomu bylo možné v roce 2020 nahrát první skladby ve studiu. Po nahrání prvního EP Kdo je Hanych však kapelu opouští Vojta Lavička a nahrazuje jej Matouš „Bruno“ Blažek. V tomto uskupení kapela hraje dodnes. O rok později vzniklo o něco klidnější EP Balón. V roce 2022 vyšly čtyři singly – Ona, Skvělý, Svět záhad a Ty mi za to stojíš. Každá z těchto písní sklidila nečekaný úspěch a Propadleek se posunul o laťku výš.

V roce 2023 vyšel tvrdší singl Sněhulák a pop-folkové EP Přijde mi. Po vyprodaném křtu EP v Gauči na Výstavišti se kapela oprostila od titulu studentská. V říjnu pak vyšel singl Podívej se a začala příprava na další singl Míříš dál.

Míříš dál: mozaika, kam se propsaly prvky ze všech směrů

Píseň Míříš dál, stejně jako většina našich písní, vznikala přirozenou cestou. Není to tak, že bychom si sedli a řekli „teď napíšeme song“, spíše někdo (převážně Ondra) přijde s nápadem, většinou s textem a akordy. V tomto případě se začalo stavět na popěvku, který si zpíval Ondra s bratrem v dětství – tato melodie položila základ pro houslové sólo. Do textu se propsala léta nedůvěry v náš úspěch, úskalí, která nás provázela v kapelním životě a taky trocha povzbuzení pro posluchače.

Další přišly na řadu aranže. Ty jsou silnou stránkou Bruna a Ondry. Dlouho nám vrtalo hlavou, jak s písní vlastně naložit. Každý z kapely ji vnímal trošku jinak a upřímně jsme se báli samotného nahrávání. To ve finále přišlo úplně náhodně. Byli jsme ve studiu a měli v plánu úplně jinou věc. Pak naše manažerka Eva navrhla změnu plánu a už to „jelo“. Místo konfliktu názorů jsme poskládali perfektní mozaiku, do které se propsaly prvky ze všech směrů, které někdo z nás chtěl v písni mít. Tvrdší riffy i něžné vyhrávky ve výškách na elektrickou kytaru, energické a pozitivní houslové linky, konejšivá akustická kytara a radostná mandolína – to vše podtrženo energickým rytmem bicích. Večer jsme unavení, ale s blaženým úsměvem na rtech odcházeli ze studia plni radosti a hrdosti na nahrávku.

Srdce vede nad opakováním vzorců z hudební nauky

Skládání a hraní je nedílnou součástí našich životů a chvíle, kdy se ve studiu zrodí nová věc, nebo když na koncertech lidé zpívají s námi, nás naplňují radostí a energií. Tu se pak snažíme vracet našim fanouškům a doufáme, že se nám to daří.

Z většiny jsme parta samouků a hudbu děláme spíš ze srdce než z opakujících se vzorců z hudební nauky. Z hudebního hlediska naše písně vynikají díky houslovým linkám, které se dnes v popkultuře často neslyší. Dozajista máme výhodu i díky textařskému umění Ondřeje, jenž je schopen vytvořit chytlavý text, který však zároveň není stupidní a tuctový. Dalším specifikem naší kapely je skutečnost, že každý z nás má v oblibě jiný hudební žánr, což se promítá i do naší tvorby.

Propadleek v Rock Café v Praze. |  Foto: archiv kapely

Míříš dál mělo úspěšnou premiéru na koncertě v pražském Rock Café a nyní dle jména našeho nejnovějšího singlu chceme mířit dál za hranice Prahy a oslovit diváky po celé republice. Nejdříve nás čeká BrnoOlomouc. Aktuálně máme rozdělané další EP, jehož datum vydání už brzy zveřejníme. V květnu a červnu nás čeká řada koncertů, ať už sólových nebo v rámci různých festivalů, a v září EP pokřtíme v Gauči na Výstavišti.

Autorem textu je basák kapely Matouš Blažek a frontman kapely Ondřej Kobrle. Chcete se taky podělit o váš příběh? Napište nám na redakce@frontman.cz

Tagy komunita Propadleek

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Propadleek
Mladá pražská kapela založená v září 2017 tehdejšími středoškolskými studenty Ondřejem Kobrlem (zpěv), Janem Vaňkem (elektrická kytara) a Petrem Polívkou (akustická kytara). S postupem času se ke kapele přidala Viktorie Machytková (housle), Jáchym Šilha (bicí) a Matouš Blažek…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY