Přejít k hlavnímu obsahu
Aleš Vejnar -

Projekt Oldfield je prostor pro setkání zkušených muzikantů se studenty

Projekt Oldfield vznikl před jedenácti lety ve Vrchlabí jako jednorázová akce na vánoční koncert ZUŠ. Hráli jsme tenkrát skladbu Sentinel. Nakonec jsme se rozhodli pokračovat a věnovat se dílu Mika Oldfielda pečlivěji. Už v úterý 1. 8. zahrajeme v Kasárnách Karlín v Praze skladby z alba Tubular Bells 2.

Po prvním úspěchu se skladbou Sentinel se náš repertoár postupně rozšiřoval na samostatný koncert. Souborem dodnes prošlo na padesát hudebníků z řad učitelů, žáků nebo absolventů. Aktuálně zde působí jednadvacet členů a současný repertoár se skládá z Oldfieldova alba Tubular Bells II plus několika známých hitů.

Repertoár Projektu Oldfield není vybrán pouze z jeho největších hitů. Na našich koncertech samozřejmě nechybí písničky jako Man In The Rain, Shadow On the Wall nebo Heaven's Open. Základem koncertu je však jedno celé album.  Například v minulosti jsme nastudovali desku Platinum.

Projekt Oldfield

Setkání zkušených muzikantů se studenty

Hudbu Mika Oldfielda jsme si vybrali z několika důvodů. Rozsah jeho díla nám umožňuje každoročně obnovovat repertoár. Je to ideální materiál pro výuku našich žáků. Náročné party hrají zkušenější muzikanti, je zde ale prostor i pro mladší studenty, kteří v souboru postupně hudebně rostou.

Aktuální podoba repertoáru vznikala tři roky, kdy rok trvalo sepsání partitur, půl roku programování syntezátorů a rok a půl zkoušení. Většina toho vznikala v době covidu. Poprvé jsme Tubular Bells 2 hráli v prostorách parostrojního pivovaru v Lobči u Mšena, kde již čtvrtým rokem zahajujeme naši koncertní sezónu.

Kytary, syntezátory a netradiční bicí

Snažíme se docílit autentického zvuku, což v případě hudby Mika Oldfielda zahrnuje krom kytar také řadu syntezátorů. V současné době používáme celkem devět syntezátorů: Nord stage III, Roland Jupiter X, Roland D50, 2x Roland JV1080, Korg Poly 800, Korg M1, Yamaha SY85 a Korg X3. Výjimečně sebou vozíme Ensoniq VFX. Na většinu klavírních zvuků používáme Nord stage. Korg M1 byl jedním z hlavních syntezátorů Tubular Bells 2. Roland Jupiter X je náš nejnovější přírůstek a nahrazuje nám zejména Roland JD 800.   
Oldfield používal i řadu netradičních bicích nástrojů. V minulosti jsme na koncertech používali krom klasické bicí soupravy například vibrafon, marimbu, rámový buben nebo tympány. Bohužel jsou to neskladné nástroje náročné na stěhování. Vzdálenější koncerty nás donutily používat malletSTATION MIDI Controller, který je skladný a zároveň jednodušší na nazvučení.

Project Oldfield

V úterý 1. 8. v prostorách Kasáren Karlín v Praze zahrajeme naposledy naše nastudování alba Tubular Bells 2. Pražská premiéra Projektu Oldfield bude tedy zároveň derniérou současného repertoáru, ale nové skladby už se rýsují na obzoru.

Tagy Mike Oldfield Project Oldfield Kasárna Karlín

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Aleš Vejnar
Aleš Vejnar je učitelem v ZUŠ Vrchlabí, kde se věnuje výuce hry na kytaru a hudebního programu Ableton live. Jako skladatel, kytarista a hráč na syntezátory působí v kapele Cémuršámur a v experimentálním projektu AVARP.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY