Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 25.04.2022 - 00:01

Programovatelná basová hlava Darkglass Exponent e500

Zesilovač Exponent e500 z produkce finské značky Darkglass Electronics představuje více než dva roky vývoje a je vyústěním vědomostí, které konstrukční tým získal během existence této firmy. Exponent e500 je nová koncepce se systémem Powered Platform, která se po připojení ke kabinetu či sluchátkům změní v multiefekt s plně programovatelnými a přednastavitelnými signálovými řetězci se všemi komponenty, které profesionální baskytarista potřebuje.

Pohodlně přenosná hlava o výkonu 500 W je tentokrát navržena především pro čistý zvuk s výraznou projekcí, tedy jako optimální platforma pro efektové pedály, i když celou řadu efektů najdeme přímo v zesilovači. K obvodům, kterými disponují i předchozí produktové edice, jsou přidány digitální okruhy a velkou část editace přebírá  pomocí USB portu či vestavěného Bluetooth modulu smartphone s volně dostupnou aplikací Darkglass Suite (efekty, routing, mapping ovladačů atd., verze 4.3.0 a vyšší , iOS i Android).

Ta umožňuje nahrát do paměti aparátu např. presety pedálů Alpha Omicron, B3K či Vintage Microtubes apod., a přidat k nim i několik dalších DSP efektů, včetně virtuálních preampů, dalších zkreslovačů, obálkových filtrů, flangerů, kompresorů, ekvalizérů, reverbu, chorusu, noise gatu, delayů, oktaverů a kabinetových IR impulsů, přičemž DSP knihovna se bude podle informací výrobce neustále rozšiřovat. Digitální modeling je možno stisknutím tlačítka také zcela obejít a používat zesilovač konvenčním způsobem.

Hlavní panel nese kromě potenciometrů vstupní citlivosti (až 40 dB) a výstupní hlasitosti pětici rotačních ovladačů Quick-Pots s přiřazenými písmeny A až E a diodovými prstenci, jež jsou sice označeny i grafikou odkazující na integrované čtyřpásmové korekce a blending, ale lze jim přiřadit v podstatě libovolný parametr. Nabídku hardwarových ovladačů uzavírá tlačítko sloužící k výběru jednoho z pěti presetů či bypassu, a nechybí funkce Mute nebo chromatická ladička s rozsahem A až Ais5.

Na zadní straně celokovového šasi je umístěn kolébkový hlavní spínač se síťovou zástrčkou, volič napětí 100-120 / 200-240 V, MIDI DIN konektor pro footswitch či kontroler, linkový XLR konektor (okruh CabSim) s odpojitelným uzemněním, stereofonní sluchátkový výstup, send / return sériové efektové smyčky, reproduktorový Speakon Neutrik a port USB-C, díky němuž lze aparát použít jako zvukovou kartu 4x4.

Oficiální cena moderně pojatého zesilovače Darkglass Exponent e500 s rozměry 21 x 17.5 x 6 cm, váhou 1.65 kg, diodami informujícími o případném clippingu, projekcí až 115 dB a v neposlední řadě i možností importovat vlastní presety (Darkglass Suite), se v případě českého trhu pohybuje těsně pod hranicí 24500 Kč.

Tagy Darkglass Darkglass Exponent e500

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY