Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 26/24: Ibanez TQM2-CUF, Epi Mandobird, edice Darkglass 500 a Korg KR-11

Epiphone představil bluegrassovou kolekci, do níž kromě několika typů mandolin a banja zahrnul také speciální elektrifikovanou verzi Mandobird, Ibanez pokračuje v produkci signovaných kytar dalším modelem Toma Quaylea, firma Gator vyrobila pedalboard, jenž se vejde do většiny kapes v kytarových měkkých pouzdrech, Seymour Duncan navrhl nový snímačový set pro Jeffa Loomise a britský Blackstar láká na malé kombo ID:Core 10 V4 vybavené modulem Bluetooth. Pro basisty je připraven kompresor Phil Jones X2C, oktávový fuzz EHX Lizard King nebo komba z produkce Darkglass, Korg by měl v průběhu srpna začít distribuovat kompaktní Rhythm Box KR-11 a značka Orange zařadila do svého portfolia neobvyklou Hi-Fi sestavu Pyramid. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Superstrat Ibanez TQM2-CUF Tom Quayle

Ibanez začal nabízet další signovaný model britského fusion kytaristy Toma Quaylea, osazený novými typy pasivních keramických snímačů TQM v konfiguraci HSS, které nahradily původní set Seymour Duncan Hyperion použitý u předchozí verze TQMS1. Superstrat vycházející z úspěšné řady AZS má olšové tělo kryté 4 mm silným topem z plamínkového javoru, palisandrový hmatník nesoucí 22 pražců z nerezové oceli a krk z praženého javoru opatřený profilem AZ Oval C. Zvoleno bylo kvalitní vibrato Gotoh T1702B, uzamykatelné strojky Magnum od stejného výrobce a součástí elektroniky je obvod dyna-MIX9 s přepínačem Alter Switch, rozšiřujícím možnosti na celkem 9 různých snímačových kombinací. Barva: Charcoal Black Burst Flat, cena včetně pevného pouzdra: cca 3000 dolarů.

Bluegrassová kolekce od Epiphone

Epiphone přidal do série Inspired by Gibson Custom novou edici Bluegrass Collection tvořenou celkem šesti nástroji, zahrnující modely Earl Scruggs Golden Deluxe Banjo, Mastertone Bowtie Open Back Banjo, Mastertone Classic Banjo, F5G Mandolin, F-5 Studio Mandolin a trochu neobvyklou novinku s označením Mandobird. Jak název zmíněného nástroje napovídá, jedná se o mandolínu s konstrukcí typu Gibson Firebird – samozřejmě ve zmenšené formě, s masivním tělem ze dřeva nato, mahagonovým krkem, hardtail kobylkou a reverzní hlavicí osazenou čtyřmi strojky Grover Mini Rotomatic. Zvuk přenáší krkový minihumbucker opatřený niklovaným krytem.

Minikombo Blackstar ID:Core 10 V4 BT

Nejmenší zástupce modelingových kytarových komb Blackstar řady ID:Core V4 sdílí s předešlou verzí 10 V4 stereofonní koncepci podpořenou duálním koncovým stupněm o výkonu 2x 5 W, napojeným na dvojici třípalcových reproduktorů, přítomna je také funkce Super Wide Stereo, šest voicingových režimů, stejný počet uložitelných presetů, patentovaný parametr ISF, efektová sekce s delayi, modulacemi a reverby, port USB-C, emulovaný výstup CabRig atd. Hlavní změnu u novinky představuje integrace bezdrátového Bluetooth modulu, což je poprvé, kdy aparát dané produktové série dostal od Blackstaru toto vylepšení. Oficiální evropská cena verze ID:Core 10 V4 BT s možností pohodlného audio streamingu se pohybuje těsně pod hranicí 220 eur.

Kapesní pedalboard Gator GPB Pocketboard

GPB Pocketboard z produkce firmy Gator Cases je kompaktní, ale robustní pedalboard navržený tak, aby se vešel do hlavní kapsy většiny gig bagů Gator i dalších oblíbených značek. Úložná plocha má rozměry cca 270 x 260 mm, takže prostor vystačí pro 6 efektů běžné velikosti nebo až 8 pedálů v mini formátu. Board s integrovaným madlem a otvory pro kabeláž je vyroben z kovu o síle 4,3 mm, součástí dodávky je samolepící suchý zip o šířce 2 palců. Cena: cca 50 dolarů. Pro jednodušší signálový řetězec lze použít samostatně prodávaný zdroj GTR-PWR-1MAX (9V / 1700 mA) doplněný napěťovým daisy-chain kabelem s osmi koncovkami.

Seymour Duncan Noumenon: snímače Jeffa Loomise

Kytarista kapel Nevermore a Arch Enemy znovu objevil kouzlo pasivních snímačů a obrátil se na konstruktéra Seymoura Duncana, aby mu navrhl nové signované humbuckery. Výsledkem jsou šesti a sedmistrunné sety řady Noumenon inspirované zvukem 80. let, přičemž hlavní důraz byl při vývoji kladen na dynamiku, artikulaci a expresivnost projevu. U snímačů pro šestistrunné kytary jsou použity magnety Alnico 8, zatímco v případě sedmičkových variant padla volba na klasické magnety Alnico 5, zachovávající plné, ale stále dostatečně pevné basy a ostrý atak. Obě sady mají čtyřžílovou kabeláž a trojúhelníkové patky pro přímou montáž do těla nástroje.

Duální kompresor Phil Jones Bass X2C

Basový pedál X2C nabízí kromě dvoupásmové komprese také komplexní kontrolu tónu díky unikátní funkci dvojitého crossoveru, který rozděluje signál do frekvenčních pásem od 100 Hz do 500 Hz, což zajišťuje výjimečnou čistotu a dynamiku tónu. Kromě tradičního vstupu a výstupu je efekt vybaven sendem / returnem pro každé kompresní pásmo (Hi/Lo) s nezávislým nastavením parametrů Ratio, Release, Attack a Threshold, což hráči poskytuje nadstandardní zvukovou flexibilitu. Obě větve lze používat v nastavitelném paralelním režimu a jejich signál vzájemně mixovat

Basový oktávový fuzz EHX Lizard King

Oktávový fuzz ve vintage stylu, optimalizovaný pro basu, je inspirovaný loňským kytarovým modelem Lizard Queen, na němž vývojáři Electro Harmonix spolupracovali s firmou JHS. Lizard King má fixní gain, reagující na hlasitost nástroje a jeho dynamiku, takže při razantnější hře s potenciometrem volume na maximum nabízí silné zkreslení, zatímco při jemnější herní technice a mírně stažené hlasitosti produkuje transparentní, decentněji znějící overdrive. Kromě standardních ovladačů Volume, Octave, Tone (nízkofrekvenční filtr) a Blend (mix) je pedál vybaven přepínačem Sun / Shadow pro zvýraznění středových pásem, nebo pro pevnější projev fuzzu. Efekt s cenovkou cca 130 dolarů dorazí na trh v průběhu července.

Analogová a digitální komba Darkglass 500

Finský Darkglass Electronics zahájil celosvětovou distribuci nové generace basových komb, tvořených modely Infinity 500 210 / 112 a Microtubes 500 210 / 112, které byly poprvé představeny na letošním veletrhu NAMM. Obě řady disponují koncovou sekcí Class-D o výkonu 500 W a jsou osazeny keramickými reproduktory a tweetery Eminence. Série Infinity 500 dostala programovatelný digitální preamp s drive režimy Leo Bass, VMT, BK3 a Alpha·Omega, grafickým EQ, noise gatem, kompresorem a oktávovým filtrem. Edice Microtubes využívá analogový předzesilovač se zkreslovacími enginy VMT a B3K, nechybí kompresor a čtyřpásmový aktivní EQ, přičemž u parametrů Low Mids a Hi Mids lze volit mezi dvojicí pracovních frekvencí.

Audio systém Orange Pyramid

Prostorově nenáročná Hi-Fi sestava, o níž tradiční britská značka, známá výrobou zesilovačů a boxů, tvrdí, že je „schopna zaplnit zvukem celou místnost a zároveň nabídnout vřelý, přirozený projev“. Srdcem systému Pyramid je kompaktní Class-D zesilovač (2x 40 W RMS) ve tvaru pyramidy, vybavený modulem Bluetooth 5.0 (Qualcomm aptx), stereofonním připojením Aux In ve formě minijacku i RCA konektorů, aktivním dvoupásmovým EQ a potenciometrem hlasitosti. Signál z dvojice výstupů míří do dvoupásmových monitorů s reproduktory Orange Voice of the World a bassreflexovými porty. Oficiální cena stylového setu byla nastavena těsně pod hranicí 800 liber.

Korg KR-11 Compact Rhythm Box

Korg uvede v srpnu na trh malý, jednoduše ovladatelný rhythm box, umožňující zábavný způsob cvičení, skládání či jamování kdekoli a kdykoli. Funkcemi nabitý KR-11 designově navazuje na firemní model Rhythm KR Mini a přenáší do moderní doby odkaz rytmických vintage stanic, jejichž průkopníkem byl legendární Korg Doncamatic z roku 1963. Upravovat lze libovolný tovární pattern, instalováno je 16 rychlostně citlivých padů, rotační přepínač stylů, z nichž každý obsahuje 14 variant, celkem 126 různých patternů, a také 14 slotů pro uživatelské presety. Připraven je linkový výstup, sluchátkový konektor, dva vstupy pro externí footswitche a také nově vyvinutý ozvučný systém s technologií Acoustage Bass. Napájení obstarává 9V adapter nebo 4 AA baterie s průměrnou výdrží 18 hodin provozu.

Tagy epiphone Ibanez Gator Cases blackstar Seymour Duncan Phil Jones Bass Electro Harmonix Darkglass korg Orange

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY