Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek - Po, 25.01.2016 - 09:00

Proč poslouchat Guthrieho Govana

V dubnu k nám zavítá opět Steven Wilson, v jehož kapele nyní hraje také hvězda světové kytary: Guthrie Govan. Než se Guthrie spojil s leaderem Porcupine Tree, ušel dost dlouhou cestu. Jeho profilů je plný internet, na tomto místě bych vás ale chtěl přesvědčit, proč by to celé mělo stát za pozornost. Už na první poslech a pohled je totiž jasné, že tenhle člověk posouvá kytarovou techniku zase o kus dál. Tam, kam většina z nás nikdy nezavítá. Přesto, respektive právě proto, má smysl si od něj nechat pár věcí poradit.

1. Reinkarnace kytarových alb

Za svou skladbu Wonderful Slippery Thing se Guthrie Govan dostal na post pravidelného přispěvovatele Guitar Techniques. Je za alba Erotic Cakes, které znovu nastavilo standard toho, co je to instrumentální kytarová deska, jako třeba The Extremist od Satrianiho. Deska je to pestrá a ukazuje kytaru v různých zvucích a žánrech. Na první poslech je jasné, že synonymem pro jméno Govan je fusion, inovace a vtip. Pokud už vás jako mě začala kytarová muzika nudit, tohle je to, co hledáte.


2. Technika

Ano, tenhle člověk posouvá kytarovou techniku opravdu o kus dál. Přitom se ale Govan, asi to bude tím studiem na Oxfordu, nejraději vrací k principům muziky i kytary. Jeho dvojdílná učebnice Creative Guitar Techniques se nejčastěji vrací k úplným základům kytarových technik a pohybů, takže hodně si v ní najde i začátečník. Pokud máte pocit, že ovládáte něco tak základního jako je bending, dejte si pět dílů s Govanem a máte práci na zbytek života. Kdo umí anglicky, ten si užije i vybraný jazyk, kdo ne, stačí, když si zkusí to, co uslyší.3. Zvuk a vybavení

V tomto případě vybavení zcela odpovídá povaze a schopnostem hráče. "Víte, hraju instrumentální muziku, takže nemám na žádné kamiony s vybavením - potřebuju se vejít do letadla jako normální člověk," říká Govan, který zpočátku preferoval značku Suhr – superstraty a straty, sem tam Telecaster – dodnes se prodává i signature model: 24 pražců jumbo. Jeho hlavním zesilovačem byl jednokanál (!) Suhr Badger.

Nyní dokončil práce na svém signature modelu u Charvelu. Vycházel ze Suhra, ale přidal opravdu stabilní krk (baked maple) a tremolo (inovovaný Floyd, dropped D feature a lock), snímačem Michael Frank Brown. Zesilovač nyní používá Martinem Kidem navržený britský Victoy Amps. Třicetiwattová verze je navržena tak, aby bylo možno ji vzít na palubu letadla jako přiruční zavazadlo, tentokrát jde o dvoukanál. "Spoluhráči a zvukaři mají radost, přechody mezi čistým zvukem a zkresleným na jednokanálu všem tak trochu rvaly uši," dodává.

Pedalboard je většinou malý, ale účelně využitý, nejvíce místa zabírají Dunlop volume pedál a Jerry Cantrell wah – a looper, neboť většina koncertů je doprovázena klinikami, na které Govan není skoupý, hodně toho je na YouTube.

Další doporučená videa: Charvel kytara, Victory Amps, Pedalboardy: (2013: The Aristocrats), 2015: Steven Wilson).

4. Pedagogická činnost

Govan také vyniká jako pedagog. Nejenže ho to zjevně baví, ale je dost přímočarý a sdělný. A hlavně, nikdy neztrácí ze zřetele, oč jde: abyste dělali muziku, ze které máte vy a ti, co na vás přijdou, radost. Poslední, co můžete čekat, je sada cvičení. Spíše se naučíte principy opravdu pokročilých technik, se kterými se pak už budete muset tvůrčím způsobem naučit žít. A hrát. "Prostě, nehrajte chromatický věci jen proto, že vám to někdo ukázal na internetu - pokud se vám to nelíbí, neslyšíte to, tak to nedělejte :-))," radí Govan.

Ve spolupráci s Jam Track Central nahrál základy k mnoha skladbám a na stejném serveru najdete noty a tabulatury, abyste si to mohli sami přehrát. Zároveň učí, že máte dobře poslouchat - sám umí dobře vystihnout podstatu svých vzorů a po svém vám je předvést, tak jako ve videu, kde se pod jeho rukama sejde celé kytarové nebe.


5. Kapely The Aristocrats a Steven Wilson

Spolu s Marcem Minnermannem a Brianem Bellerem dali dohromady instrumentální trio The Aristocrats, založené zcela jednoduše na dvou prvcích: legraci a virtuozitě. The Aristocrats mají za sebou tři studiové desky a řadu turné. Výborná je vyrovnanost všech instrumentalistů a také to, že všichni tři na desky skládají – zpravidla po třech věcech od každého. Pozor, koncerty obsahují i party na gumová nafukovací zvířátka.


Asi, aby našel ještě další odstíny ve své hře, se Govan přidal s Marcem Minnemannem do doprovodné kapely leadera Porcupine Tree Stevena Wilsona. Slyšet jej můžeme na deskách The Raven that Refused to Sing a Hands.Cannot.Erase. Wilson je známý tím, že funguje velmi precizně. "Můžu tam všechno, kromě vtipů," komentuje to Govan, který si také musel nechat postavit nový board, aby představám zvukového mága Wilsona (remastroval například Yes) vyhověl. Také ukázal, že umí ukázněně plnit roli kytaristy v kapele, což při jeho hravosti nebude jednoduché.

Zkrátka, chcete-li zažít něco nového, chytrého a hodně muzikálního, vydejte se na kytarové výlety s Guthrie Govanem!

Tagy Guthrie Govan
Kytarista Pohřební kapely, záskokář, učitel, nahrávač. www.letajicistudio.cz Mým hlavním koníčkem je hudba. Baví mě nejen kytara, ale vcelku cokoliv dobrého. Na kytaru hraju od 1991, v roce 1996 jsem měl první koncert. Mám za sebou několik desek a pár desítek hodin ve studi...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY