Přejít k hlavnímu obsahu
Veronika Wildová - St, 03.01.2018 - 09:00

Příliš stará Superstar

Jak prožívá casting do televizní talentové soutěže běžná účastnice? Stálo by vám něco takového za to? Byla jsem u toho hned dvakrát. Rozdíl v prožitku 16 versus 27 let. Jména dalších ani místa jsem pro jistotu nezmínila.

1. Před castingem

16 let (rok 2006): Páni, casting. Velká věc! Životní příležitost. Všechno se změní. Vyhraju, odejdu ze školy, hned na podzim budu mít Slavíka pro objev roku, a do několika let se konečně dostanu do Spojených států, kde to rozjedu. Aneta Langerová vyhrála před 2 lety a vidíte, jaká je z ní hvězda!

27 let (rok 2017): Prý se koná casting. Jako do televize. Tu já už několik let nemám. Ale hodně mých kamarádů ji používá jako velký monitor pro Netflix. Budou se mě na castingu ptát, kolik posledních řad jsem viděla?

2. Přípravy

16 let: Měsíc předem vím, co budu zpívat. Vybírám si šaty. Vybírám si jednoho z rodičů, který bude muset na casting se mnou jako zákonný zástupce. Jsem nervózní. Co když bude v porotě zase Soukopová nebo Klezla a skončím ve Hvězdné pěchotě?

27 let: Na výletě v moravském sklípku se v pokročilém stadiu večera vsadím, že na letošní casting půjdu. Přesto, že ještě pamatuju dobu, kdy mít dvouřádkový mobil bylo obrovské terno. Na poslední zkoušce to oznámím kapele. Spoluhráči se podiví, že se takové pořady ještě vysílají. A shodnou se, že není čas na hrdinství a měla bych jít rovnou nahá.


3. Den D

16 let: Nebydlím v místě, kde se casting koná. Takže vstáváme ještě za tmy. Přichází pečlivé líčení, oblékání, a hodinové rozezpívání před zrcadlem. U dveří mi štěstí přeje celá rodina včetně babičky. Vyvolený rodič s výrazem dílem útrpným a dílem rozechvělým nasedá do vozu a odváží budoucí star do velkého města.

27 let: Bydlím ve městě, kde se casting koná. Vstávám po desáté a zbytek dopoledne zevlím na sociální síti, čumím do blba a přesvědčuju se, že v mém věku není úsměvné o castingu vůbec uvažovat. Nahodím tytéž šaty, co na každé druhé podium – plus stahovací punčocháče. Přecejen kamery přidávají pět kilo. Jestli budu v Hvězdný pěchotě, tak ať jsem tam aspoň hubená.

4. Dotazníček

16 let: Vyplňuji podivný dotazník. Ptají se mě, co nejhoršího se mi v životě stalo a jestli mám někde na internetu nahé fotografie. Přemýšlím, zda jako dostatečně hluboký smutný zážitek uvézt, že internet znám jenom ze školy, kde samotné načtení Seznamu trvá celou velkou přestávku. Neohroženě napíšu cosi o depresích a odhodlaně čekám 7 hodin na svoji příležitost.

27 let: Ve veřejném internetovém formuláři vyplňuji podivný dotazník. Tytéž otázky jsou rozšířeny o průzkum, v jakých žiji poměrech a co bych nikdy pro svoji kariéru neudělala. Musím se přiznat, že žádným nedostatkem netrpím, ba dokonce se pyšním stálým příjmem a střechou nad hlavou. Můžu se vůbec, se životem na tak nechutně vysoké noze, ještě hlásit do talentové soutěže? O žádných erotických fotografiích nevím. Občas si mě někdo na googlu splete s pornohvězdou Veronicou Wild. Je to na škodu, nebo ku prospěchu? Odesílám strohé odpovědi a vyrážím, však píšou, že registrace jsou jen do čtyř odpoledne, a to je za chvilku.

5. Na castingu

16 let: A čekám a čekám. Sunu se, schod za schodem, v obrovské promrzlé frontě. Kolem vesele pobíhá Leoš Mareš a snaží se nám zvednout náladu. Zaražený dav složený z mladých budoucích hvězd a jejich mrazem pomalu odumírajících rodičů zvedá pouze oči k nebi. V hotelové hale už všichni sedí s čísly na hrudi. Je tu narváno. Muži s pomádami ve vlasech a ženy v černých minisukních. Hrají na kytaru a občas někdo ukořistí místo u hotelového piana. Všichni se velmi hlasitě rozezpívávají. Organizátoři volají lidi po desítkách a odesílají je k různým porotám. Tak tak, krutý světe! Není jedna televizní porota, ale hned několik, které protřídí uchazeče před tím, než vůbec zahlédnou kameru. A Ježíšek neexistuje. A máte to.

27 let: Je neděle odpoledne a hotelová hala je plná z poloviny. Kluci už nemají pomádu ve vlasech, teď frčí plešky a klobouky (kdo by řekl, že Pokáč s Voxelem budou takovým vzorem?). Většina holek nechala minisukni doma. Už se dávno rozkřiklo, že největší úspěch mají ti, kdo přinesou nejlepší příběh. A že producentské poroty, které třídí dav před tím, než pustí vyvolené k televizní porotě, vybírají podle typu. Jste dnes už třicátá osmá skvěle zpívající dlouhovlasá dvacítka s kytarou? To je mrzuté. Doufáme, že se chcete aspoň zabít. Takže holky jsou tu rozumně oblečené a radši se dobře rozezpívávají. Kytaru nahradilo ukulele. Neasi.


6. Před porotou

16 let: Než se dostanu k porotě, je večer. A to jsem tu od osmi ráno! Můj vyvolený rodič už dávno vzdal naději na to, že bude brzy řídit domů, a vzdálil se na bar. Čtu si a drkotám zubama. Vyvolávají mě. V podstatě jde o jedno z mých prvních vystoupení před cizími lidmi, nepočítám-li ty v lidušce. Když dojdu před porotu, jsem podělaná strachy. Zpívám Evanescence operní technikou. Porota se na mě dívá jako na roztomilé štěně, které si nikdo nechce vzít domů. Řeknou cosi o tom, že jsem moc mladá, ale ať rozhodně nepřestávám zpívat. S pocitem, že vesmír právě dospěl k zániku, vyzvedávám znaveného rodiče na baru a jedeme domů.

27 let: Jdu na řadu za pouhé dvě hodiny. Stihnu si ještě udělat selfie s číslem na hrudi. Jelikož jsem se výjimečně namalovala a selfie mód umí své, moje fotka okamžitě vyvolá smršť lajků. To se divíte, že taky umim bejt hezká a namalovaná, a ne ta Samara z Kruhu, co občas potkáte v práci, žejo? Se mnou jde k předvýběrové porotě rozmanitá skupinka. Blonďatá mladá slečna s kytarou, která míní zpívat Guns N' Roses. Okamžitě je vyprovozena, že je ještě moc mladá. Vysoký týpek, zpívající Californication postupuje. Dalších osm přede mnou vyhodí, je totiž neděle večer, poslední castingový den a v kurzu už jsou jen Justini a Seleny. Porota po mě chce moderní anglický pop. Já měla připravený akorát český folk. Dělají, jako by hlavní diváci soutěže nebyli třikrát starší než já!

Rozhřešení

27 let: V rychlosti přemýšlím, který anglický song začíná hezky spatra a já ho s přehledem zvládnu i s nervozitou v krku. Ještě než otevřu pusu, porota se mě ptá, zda jsem si vědoma, že věková hranice je 28 let. Říkám, že ano, že to bych do finále případně stihla. V jejich očích čtu cosi jako – dobře, stařenko, tak vás necháme zazpívat, když už jste se dobelhala až sem.

Zpívám Beatles. Však i Justin udělal cover songu od Beatles, ne? Takže je to skoro jako zazpívat poslední Rihannu, ne? – NE. Porota rychle listuje vytisklým dotazníkem. Žádné špatné poměry, žádné deprese. Je mi už celých 27 a ještě zpívám Beatles. Co přijde příště? Osmadvacetiletý stařešina s Chci zas v tobě spát? Díky, neberem, na postup to není. Zdvořile poděkuji a odcházím. Na záchodě s úlevou sundám stahovací punčocháče a natáhnu funkční prádlo, neboť venku je tuhý mráz. Tak to vypadá, že ten marketing kolem dalšího klipu budu muset zase celej odmakat sama a žádná televize mi nepomůže.

Ale to selfie z castingu dostalo víc lajků než moje fotka s čerstvě získaným inženýrským diplomem. Takže za mě dobrý...

Tagy Hodná holka frontmankou komunita

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Veronika Wildová
Písničkářka, pianistka a frontwoman kapely Divoko. Přes den tradiční projektová řídící v IT.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY