Přejít k hlavnímu obsahu
Relentless je albem umělce, který zůstává věrný svému odkazu, ví, co chce, a ví, jak dosáhnout žádoucího výsledku. | Foto: Dena Flows
Relentless je albem umělce, který zůstává věrný svému odkazu, ví, co chce, a ví, jak dosáhnout žádoucího výsledku. | Foto: Dena Flows
Petr Adamík -

Pretenders jsou i na dvanáctém albu bez známek únavy

Chrissie Hynde se pro další studiovku svých Pretenders rozhodla využít služeb uznávaného velsškého producenta Davida Wrenche. Ten na albu Relentless ponechává kapele její tvář, i když tentokrát o poznání jemnější, než měla na předchozí vyloženě rockové desce Hate For Sale.

Nahrávacího procesu se tentokrát nezúčastnil zakládající člen a bubeník Martin Chambers, kterého zastoupil Kris Sonne. Z muzikantského týmu okolo Chrissie Hynde vlastně zůstal jen kytarista a hlavní spoluautor skladeb James Walbourne. Ten si na albu vedle kytary zahrál v několika písních i na basu, melotron či piano.

I přes časté personální změny v sestavě Pretenders je zvuk kapely vždy snadno rozpoznatelný, stejně tak je tomu i na RelentlessLosing My Sense of Taste je sice jen taková „oťukávačka“ na začátek, ale hned po prvních vteřinách si budete říkat, že mezi novinkou a debutovým albem přece nemůže být rozdíl čtyřiačtyřiceti let! Na klasický sound Pretenders navazuje i skvělá A Love. Melancholická kytara se proplétá celým songem a společně s hlasem Chrissie Hynde tvoří doslova omračující kombinaci. V Domestic Silence Pretenders vyrukují s hard rockovým zvukem ze staré školy. Hlavním nástrojem je zde kytara a Walbourne navrch ještě přidá netuctově znějící sólo.

Velkou doménou Chrissie Hynde a Pretenders byly vždy balady. Relentless jich nabízí hned několik. Například The Promise Of Love (ano, hlavním tématem je samozřejmě láska) s příjemným pianem je precizně vystavěná, dynamická píseň, v níž vyniká hlas zpěvačky, který ani v jejich jedenasedmdesáti letech nenese žádné stopy únavy a stáří. V Merry Widow se nám dostane troška té psychedelie a v dalším pomalém kousku Your House Is On Fire si vzpomenete na Patti Smith, ale to jen do té doby, než nastoupí chytlavý refrén s popovou příchutí. Aby se vše netočilo je kolem pomalých písní, jsou zde pro oživení rockovky Let The Sun Come In nebo Vainglorious. O závěr se pak postará balada I Think About You Daily s hutným smyčcovým aranžmá, jež má na starosti Jonny Greenwood z Radiohead.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Je znát, že si Chrissie Hynde s Jamesem Walbournem po skladatelské stránce sedla. Společně dokáží vytvořit písně vhodné pro 21. století a současně nemusí nijak násilně měnit charakteristiku Pretenders. Jejich spolupráci nevadí práce na dálku, kterou dle slov zpěvačky dotáhli k dokonalosti. S pomocnou rukou producenta Davida Wrenche přichystali materiál, který fanoušci Pretenders ocení. Neúnavná (Relentless) Chrissie Hynde má očividně vše pevně pod kontrolou. Relentless je albem umělce, který zůstává věrný svému odkazu, ví, co chce, a ví, jak dosáhnout žádoucího výsledku.

Pretenders - Relentless - obal alba

Pretenders – Relentless

Parlophone Records, 00:49:03

rock

70 %

Tagy Pretenders Chrissie Hynde Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY